Pregled bibliografske jedinice broj: 870651
Prilozi političkoj, kulturnoj i intelektualnoj historiji Splita u doba Banovine Hrvatske (1939. - 1941.)
Prilozi političkoj, kulturnoj i intelektualnoj historiji Splita u doba Banovine Hrvatske (1939. - 1941.) // Split i Vladan Desnica 1918. – 1945.: umjetničko stvaralaštvo između kulture i politike. Zbornik radova sa znanstvenog skupa Desničini susreti 2015. / Roksandić, Drago ; Cvijović Javorina, Ivana (ur.).
Zagreb: Centar za komparativnohistorijske i interkulturne studije Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu ; Filozofski fakultet Sveučilišta u Splitu ; FF Press, 2016. str. 307-324
CROSBI ID: 870651 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prilozi političkoj, kulturnoj i intelektualnoj historiji Splita u doba Banovine Hrvatske (1939. - 1941.)
(Contributions to the Political, Cultural and Intellectual History of Split in the Time of the Banovina of Croatia (1939-1941))
Autori
Globačnik, Matko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Split i Vladan Desnica 1918. – 1945.: umjetničko stvaralaštvo između kulture i politike. Zbornik radova sa znanstvenog skupa Desničini susreti 2015.
Urednik/ci
Roksandić, Drago ; Cvijović Javorina, Ivana
Izdavač
Centar za komparativnohistorijske i interkulturne studije Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu ; Filozofski fakultet Sveučilišta u Splitu ; FF Press
Grad
Zagreb
Godina
2016
Raspon stranica
307-324
ISBN
978-953-175-601-3
Ključne riječi
Split ; Banovina Hrvatska ; Kraljevina Jugoslavija ; politička historija ; kulturna historija ; intelektualci
(Split ; Banovina of Croatia ; Kingdom of Yugoslavia ; political history ; cultural history ; intellectuals)
Sažetak
Sporazum Cvetković – Maček iz kolovoza 1939. uspostavio je autonomnu Banovinu Hrvatsku unutar Kraljevine Jugoslavije. Nove političke okolnosti uvjetovale su drugačiji položaj Splita u državi te drugačiji odnos snaga između i unutar političkih stranaka snažnije prisutnih u gradu, što se jasno vidjelo u sukobu hrvatskog (nacionalnog) i jugoslavenskog identiteta te jačanju novih tendencija među srpskim stanovništvom u splitskome zaleđu. Istodobno izbijanje Drugoga svjetskoga rata u Europi donijelo je ekonomske teškoće nerazvijenome dalmatinskome središtu, što se pokazalo kao plodno tlo za djelovanje lokalnih komunista. Takve su se političke konstelacije odražavale na djelovanje splitskih umjetnika, intelektualaca i kulturnih radnika, kojih je u gradu bio nemali broj. Split je unatoč teškim prilikama pokazivao znakove razvoja, pogotovo u osnivanju novih udruženja, kulturnih institucija te u izgradnji novih građevina.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb