Pregled bibliografske jedinice broj: 867596
VIRUS KRPELJNOG MENINGOENCEFALITISA U KRPELJA ODVOJENIH S LISICA
VIRUS KRPELJNOG MENINGOENCEFALITISA U KRPELJA ODVOJENIH S LISICA // "Jedno zdravlje": Dijagnostika i praćenje Zika i drugih emergentnih arbovirusnih infekcija u Hrvatskoj / Tatjana Vilibić-Čavlek, Bernard Kaić, Ljubo Barbić (ur.).
Zagreb: Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ), 2017. str. 36-36 (pozvano predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 867596 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
VIRUS KRPELJNOG MENINGOENCEFALITISA U KRPELJA ODVOJENIH S LISICA
(Virus tick-borne encephalitis in ticks separated from the fox.)
Autori
Jemeršić, Lorena ; Dežđek, Danko ; Keros, Tomislav ; Prpić, Jelena ; Brnić, Dragan ; Janicki, Zdravko ; Roić, Besi ; Slavica, Alen ; Konjević, Dean ; Beck, Relja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
"Jedno zdravlje": Dijagnostika i praćenje Zika i drugih emergentnih arbovirusnih infekcija u Hrvatskoj
/ Tatjana Vilibić-Čavlek, Bernard Kaić, Ljubo Barbić - Zagreb : Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ), 2017, 36-36
ISBN
978-953-7031-62-6
Skup
"Jedno zdravlje": Dijagnostika i praćenje Zika i drugih emergentnih arbovirusnih infekcija u Hrvatskoj "One health": Diagnosis and surveillance of Zika and other emerging arboviral infections in Croatia
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 23.03.2017. - 24.03.2017
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
krpeljni meningoencefalitis, Hrvatska, lisica
(tick-borne encephalitis, Croatia, fox)
Sažetak
Krpeljni meningoencefalitis (KME) je rastući javno zdravstveni problem u središnjoj i sjevernoj Europi. Uzročnik infekcije je RNK virus iz porodice Flaviviridae, roda Flavivirus. Danas je poznato 12 vrsta krpeljima prenosivih flavivirusa iz skupine uzročnika meningoencefalitisa. Na temelju domaćina, podijeljeni su na viruse koji inficiraju sisavce i izolate izdvojene iz morskih ptica. Premda se KME sezonski javlja u Republici Hrvatskoj (RH) te svaki slučaj podliježe prijavi Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, primjetan je nedostatak podataka vezanih za identifikaciju mogućih vektora, njihovu rasprostranjenost, kao i prevalenciju uzročnika KME u vektorima i životinjama na području RH. Na području Europe, glavni prijenosnik virusa KME je krpelj Ixodes ricinus koji može invadirati preko 300 različitih vrsta životinja, ali i ljude. Pri tom virus može biti prenošen s krpelja na krpelja transtadijalno, transovarijalno i zajedničkim bliskim hranjenjem inficiranih i primljivih krpelja na istom domaćinu. U ljudi su zabilježeni slučajevi infekcije i putem konzumacije nepasteriziranog kontaminiranog mlijeka. U RH postoji ograničen broj pisanih uradaka o prevalenciji i pojavnosti KME u životinja. Stoga smo s ciljem boljeg epidemiološkog uvida u širenje KME identificirali i utvrdili prevalenciju virusa KME u 371 krpelju (1, 6%) skinutom s lešina 40 lisica (Vulpes vulpes) izlovljenih u endemskim područjima sjeverne Hrvatske, te stekli bolji uvid o ulozi divljih papkara, poglavito jelena običnog (Cervus elaphus) u održavanju virusa KME u prirodnom ciklusu. U istraživanju smo identificirali pet vrsta krpelja (Ixodes ricinus, Ixodes hexagonus, Haemaphysalis punctata, Dermacentor reticulates i Rhipicephalus sanguineus), ali virus smo izdvojili jedino iz odraslih oblika dobro nasisanih krpelja vrsta I. ricinus i I. hexagonus. Nadalje, virus smo dokazali i u slezenama dvaju od 182 pretražena jelena obična (1, 1%). Izolati virusa izdvojeni na području Hrvatske su na temelju nukleotidne i aminokiselinske podudarnosti svrstani u dva klastera europske podskupine virusa što ukazuje na unos i paralelno širenje dvaju genetskih podtipova virusa. Naši rezultati ukazuju na potrebu za prepoznavanjem životinjskih rezervoara KME infekcije u RH te za daljnjom genetskom tipizacijom izolata kako bi utvrdili mogući međuvrsni prijenos virusa. Divlje životinje mogle bi predstavljati idealan sentinel za prepoznavanje endemičnih područja u RH i analizu rizika daljnje pojave i širenja infekcije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Veterinarska medicina
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Hrvatski veterinarski institut, Zagreb
Profili:
Zdravko Janicki
(autor)
Besi Roić
(autor)
Tomislav Keros
(autor)
Dean Konjević
(autor)
Jelena Prpić
(autor)
Dragan Brnić
(autor)
Danko Dežđek
(autor)
Relja Beck
(autor)
Lorena Jemeršić
(autor)