Pregled bibliografske jedinice broj: 866938
Uloga integriranog upravljanja razvoja u obalnom području i očuvanju obale
Uloga integriranog upravljanja razvoja u obalnom području i očuvanju obale // Ekscentar : časopis studenata Geodetskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 19 (2016), 92-97 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, ostalo)
CROSBI ID: 866938 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloga integriranog upravljanja razvoja u obalnom području i očuvanju obale
(Role of integrated coastal zone management in coastal protection)
Autori
Štanfel, Matjaž ; Kordić, Branko ; Pribičević, Boško ; Đapo, Almin
Izvornik
Ekscentar : časopis studenata Geodetskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu (1331-4939) 19
(2016);
92-97
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, ostalo
Ključne riječi
Integrirano upravljanje razvoja u obalnom području, zakonodavni i institucionalni okvir, zaštita okoliša, EUROSION, BLUEMED
(Integrated coastal zone management, legislative and institutional framework, environmental protection, EUROSION, BLUEMED)
Sažetak
Obalno područje predstavlja bogat i osjetljiv ekosustav koji je u današnje vrijeme ugrožen porastom stanovništva, industrijalizacijom i klimatskim promjenama. Kao jedan od zabrinjavajućih posljedica je dugoročni relativni gubitak volumena obale koji predstavlja ozbiljnu prijetnju gospodarskoj, društveno-kulturnoj i ekološkoj održivosti obalnog područja. Kao odgovor na navedeno, međunarodna zajednica ulaže značajna sredstva i napore u koncept integriranog upravljanja razvojem obalnih područja (IUOP) vodeći računa o održivom razvoju i prijetnji obalne erozije. Direktive EU usmjerene ka ujedinjenju zemalja u provedbi koncepta integriranog upravljanja predstavljaju temelj za očuvanje i daljnju reakciju na nepovoljan trend onečišćenja morskog i obalnog područja. Geodetska struka nameće se kao bitan faktor u provedbi IUOP-a zbog činjenice da je za analizu utjecaja obalne erozije potrebno prikupiti precizne i točne prostorne podatke i obaviti kvalitetnu GIS analizu sa ciljem stvaranja modela kretanja obalne linije u budućnosti i izradom karata opasnosti u obalnom području.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geodezija
POVEZANOST RADA
Projekti:
007-0072974-2281 - Suvremene geodetske ultrazvučne metode u održivom razvoju krških područja
Ustanove:
Geodetski fakultet, Zagreb