Pregled bibliografske jedinice broj: 8646
Monitoring kemijskog i fizikalnog sastava atmosfere na području Hrvatske
Monitoring kemijskog i fizikalnog sastava atmosfere na području Hrvatske // Zaštita zraka '97 : priopćenja / Šega, Krešimir ; Fugaš, Mirko ; Vončina, Franjo (ur.).
Zagreb: Hrvatsko udruženje za zaštitu zraka (HUZZ), 1997. str. 527-536 (poster, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 8646 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Monitoring kemijskog i fizikalnog sastava atmosfere na području Hrvatske
(Monitoring of atmospheric chemical and physical composition in Croatia)
Autori
Vidič, Sonja ; Šojat, Višnja ; Đuričić, Vesna ; Borovečki, Dunja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Zaštita zraka '97 : priopćenja
/ Šega, Krešimir ; Fugaš, Mirko ; Vončina, Franjo - Zagreb : Hrvatsko udruženje za zaštitu zraka (HUZZ), 1997, 527-536
Skup
1. hrvatski znanstveno-stručni skup "Zaštita zraka '97"
Mjesto i datum
Crikvenica, Hrvatska, 16.10.1997. - 18.10.1997
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
atmosfera; kemijski i fizikalni sastav; sustav monitoringa kakvoće zraka
(atmosphere; chemical and physical composition; monitoring of air and precipitation quality)
Sažetak
Jedan od elemenata praćenja kemijskog i fizikalnog sastava atmosfere čini organizirani sustav mjerenja relevantnih parametara - monitoring. Za mjerenja fizikalnog sastava atmosfere i opažanje atmosferskih pojava uspostavljen je meteorološki monitoring, kao dio svjetskog sustava praćenja vremena i klime. Za potrebe praćenja promjena kemijskog sastava atmosfere uspostavljaju se ciljani sustavi mjerenja. Najopćenitije možemo ih podijeliti na sustave za mjerenja u urbanim, gusto naseljenim sredinama, mjerenja u industrijski razvijenim područjima i mjerenja u ruralnim sredinama sa svrhom utvrđivanja temeljne razine onečišćenja i utvrđivanje različitog doprinosa lokalnih, regionalnih i globalnih izvora onečišćenja.
Kemijski i fizikalni sastav atmosfere čine nedjeljivu cjelinu - interpretacija podataka kemijskog sastava atmosfere i analiza uzročno-posljedičnih veza na relaciji emisija onečišćenja i koncentracija, odnosno taloženje na tlo, nemoguća je bez poznavanja meteoroloških uvjeta pod kojima su se ti procesi odvijali. Upravo zbog te činjenice, još prije više od 30 godina, Svjetska meteorološka organizacija promovirala je uspostavljanje sustava praćenja fizikalnog i kemijskog sastava atmosfere - Global atmosphere watch - u okviru meteoroloških službi.
Sustav praćenja kemijskog sastava zraka i oborine na odabranim meteorološkim postajama u Hrvatskoj funkcionira već više od 20 godina. Tijekom toga razdoblja uspostavljeno je 20-30 lokacija mjerenja, a nizovi podataka na nekim postajama dovoljno su dugi za ocjenu trendova pojedinih parametara, kao što su sulfati i nitrati u oborini, ali i za utvrđivanje glavnih pravaca prijenosa onečišćenja na područje Hrvatske.
U okviru nacionalne mreže mjerenja dvije postaje uključene su u međunarodni EMEP program mjerenja (temeljem Konvencije o prijenosu onečišćenja na velike udaljenosti), tri postaje uključene su u MED POL program za očuvanje Mediterana (temeljem Barcelonske konvencije), a osam ih je u programu GAW Svjetske meteorološke organizacije (kao dio Globalnog klimatskog sustava opažanja).
Osnovni cilj ovako koncipiranog monitoringa je da služi kao sustav za rano upozoravanje i prognoziranje promjena kemijskog i fizikalnog sastava atmosfere koje imaju neposredan ili posredan učinak na klimu, kratkovalno UV-B zračenje, ozonski omotač, oksidacijski kapacitet atmosfere, te terestrijalne i primorske ekosustave. Njihova svrha je da zabilježi, dokumentira i objasni te promjene kako bi se u skladu s tim osigurala pravovaljana politika regulacije čovjekovih aktivnosti i zaštite prirodnih i materijalnih dobara.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija