Pregled bibliografske jedinice broj: 862919
Utjecaj tjelesne aktivnosti na zdravlje i kvalitetu života kod osoba oboljelih od ankilozantnog spondilitisa
Utjecaj tjelesne aktivnosti na zdravlje i kvalitetu života kod osoba oboljelih od ankilozantnog spondilitisa // 2. međunarodni znanstveno-stručni skup "Fizioterapija u sportu, rekreaciji i wellnessu". Zbornik radova. / Smoljić, Mirko ; Janković, Slavica (ur.).
Vukovar: Veleučilište Lavoslav Ružička u Vukovaru, 2016. str. 234-244 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 862919 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj tjelesne aktivnosti na zdravlje i kvalitetu života kod osoba oboljelih od ankilozantnog spondilitisa
(The impact of physical activity on health and quality of life in persons with ankylosing spondylitis)
Autori
Znika, Mateja ; Brumnić, Vesna ; Šklempe Kokić, Iva ; Janković, Slavica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
2. međunarodni znanstveno-stručni skup "Fizioterapija u sportu, rekreaciji i wellnessu". Zbornik radova.
/ Smoljić, Mirko ; Janković, Slavica - Vukovar : Veleučilište Lavoslav Ružička u Vukovaru, 2016, 234-244
Skup
2. međunarodni znanstveno-stručni skup "Fizioterapija u sportu, rekreaciji i wellnessu"
Mjesto i datum
Vukovar, Hrvatska, 03.11.2016. - 04.11.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
ankilozantni spondilitis, tjelesna aktivnost, vježbe, kvaliteta života
(ankylosing spondylitis, physical activity, exercise, quality of life)
Sažetak
Uvod: Ankilozantni spondilitis je druga najučestalija upalna reumatska bolest. Karakterizira je upalna bol u leđima i sakroileitis, a povezana je i s perifernim artritisom, entezitisom, uveitisom, upalnim bolestima mjehura i psorijazom. Tjelesna aktivnost predstavlja značajnu sastavnicu terapije kod osoba oboljelih od ankilozantnog spondilitisa. Metoda: Sustavno pretraživanje znanstvene i stručne literature koja se odnosi na učinke raznih oblika tjelesne aktivnosti kod osoba oboljelih od ankilozantnog spondilitisa na poboljšanje zdravlja i kvalitete života. Rasprava: Pronađeni radovi ukazuju na pozitivne učinke terapijskih vježbi. Pozitivni učinci tjelesne aktivnosti odnose se na poboljšanje tjelesne funkcije, aktivnost same bolesti, pokretljivost kralježnice, ekspanziju prsnog koša, opće stanje, kvalitetu života i smanjenje umora. Aktivnosti trebaju biti ciljane na održavanje mobilnosti najugroženijih struktura samom bolešću, a to su kralježnica i veliki korijenski zglobovi (ramena i kukovi), jačanje abdominalne stijenke kako bi se umanjio "fenomen gumene lopte", jačanje ekstenzora trupa, te na svakodnevno provođenje vježbi disanja. Pristup treba biti individualno prilagođen oboljeloj osobi ovisno o njenom općem stanju i stupnju bolesti. U planiranju programa aktivnosti osoba oboljelih od ankilozantnog spondilitisa potrebno je voditi računa o mjerama opreza kako bi se prevenirale moguće komplikacije specifične za ovu bolest (atlanto-okcipitalna/atlanto-aksijalna subluksacija, pseudoartroza, osteoporoza, srčane bolesti, mjere opreza kod ugrađene endoproteze zgloba). Zaključak: Iako većina obrađenih radova ukazuje na dobrobiti provođenja terapijskih vježbi, vidljiva je potreba za provođenjem dodatnih kontroliranih randomiziranih istraživanja koja bi uključila dugotrajnije praćenje pacijenata uz sistematsko provođenje postupaka fizioterapijske procjene kako bi se utvrdio na dokazima utemeljen optimalan plan terapijskih vježbi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Veleučilište "Lavoslav Ružička" u Vukovaru
Profili:
Slavica Janković
(autor)
Vesna Brumnić
(autor)
Iva Šklempe Kokić
(autor)
Mateja Znika
(autor)