Pregled bibliografske jedinice broj: 860135
Određivanje količine flavonoida i fenolnih kiselina te antioksidacijskog učinka u vrstama Salvia brachyodon Vand. i Salvia officinalis L.
Određivanje količine flavonoida i fenolnih kiselina te antioksidacijskog učinka u vrstama Salvia brachyodon Vand. i Salvia officinalis L., 2017., diplomski rad, diplomski, Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 860135 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Određivanje količine flavonoida i fenolnih kiselina te antioksidacijskog učinka u vrstama Salvia brachyodon Vand. i Salvia officinalis L.
(Quantitative analysis of flavonoids and phenolic acids and determination of antioxidative effect in species Salvia brachyodon Vand. and Salvia officinalis L.)
Autori
Pažur, Ante
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Farmaceutsko-biokemijski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
03.02
Godina
2017
Stranica
48
Mentor
Maleš, Željan
Ključne riječi
S. brachyodon, S. officinalis, flavonoidi, fenolne kiseline, antioksidacijski učinak, spektrofotometrija, DPPH.
(S. brachyodon, S. officinalis, flavonoids, phenolic acids, antioxidative effect, spectrophotometry, DPPH.)
Sažetak
Vrste S. brachyodon i S. officinalis predmet su istraživanja moderne medicine i vrlo cijenjene u pučkoj medicini. Dok su u prošlosti cijenjene zbog svoje aromatičnosti i visokog sadržaja kvalitetnog eteričnog ulja, danas se proučavaju zbog sadržaja flavonoida i fenolnih kiselina koji su vrlo moćni antioksidansi. U ovom radu spektrofotometrijskom metodom, prema Christu i Mülleru, određena je količina flavonoida, količina fenolnih kiselina prema postupku iz Europske farmakopeje i antioksidacijski učinci DPPH metodom. Za statističku analizu podataka korišten je Studentov t-test. Najveća količina flavonoida u vrsti S. brachyodon nađena je u uzorcima listova iz 2016. godine, a najmanja u uzorku cvjetova iz 2015. godine. U vrsti S. officinalis najveći sadržaj flavonoida određen je u uzorcima listova skupljenih u Farmaceutskom botaničkom vrtu „Fran Kušan“, a najmanji u uzorcima listova - Naturavita. Najveći sadržaj fenolnih kiselina u vrsti S. brachyodon utvrđen je u uzorcima listova iz 2016. godine, a najmanji kod uzorka stabljika iz 2015. godine. Kod vrste S. officinalis, u uzorcima listova skupljenih u Farmaceutskom botaničkom vrtu „Fran Kušan“ nađena je najveća količina fenolnih kiselina, dok je najmanja utvrđena u uzorku listova - Biokovo. Najveći antioksidacijski učinak etanolnih ekstrakata, vrste S. brachyodon, određen je u uzorku listova iz 2015. godine, a najmanji kod uzorka cvjetova i stabljika iz 2015. godine. U vrsti S. officinalis najveći antioksidacijski učinak etanolnih ekstrakata utvrđen je kod uzorka listova - Suban, a najmanji u uzorcima listova - Biokovo. U vrsti S. brachyodon najveći antioksidacijski učinak acetonskih ekstrakata određen je u uzorcima listova iz 2016. godine, a najmanji kod uzorka stabljika iz 2015. godine. Najveći antioksidacijski učinak među acetonskim ekstraktima uzoraka vrste S. officinalis, nađen je kod uzorka listova - Suban, a najmanji u uzorcima listova - Biokovo.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Farmacija
POVEZANOST RADA
Projekti:
UNIZG-FBF-MB2017
Ustanove:
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb
Profili:
Željan Maleš
(mentor)