Pregled bibliografske jedinice broj: 855187
Govorna stilistika Branka Vuletića
Govorna stilistika Branka Vuletića // Knjiga sažetaka: Deveti znanstveni skup s međunarodnim sudjelovanjem Istraživanja govora. Filozofski fakultet, Zagreb, Hrvatska, 8. - 10. prosinca 2016. / Lazić, Nikolaj ; Pletikos Olof, Elenmari (ur.).
Zagreb: Hrvatsko filološko društvo, 2016. str. 87-88 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 855187 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Govorna stilistika Branka Vuletića
(Speech stylistics of Branko Vuletić)
Autori
Nikolić, Davor
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka: Deveti znanstveni skup s međunarodnim sudjelovanjem Istraživanja govora. Filozofski fakultet, Zagreb, Hrvatska, 8. - 10. prosinca 2016.
/ Lazić, Nikolaj ; Pletikos Olof, Elenmari - Zagreb : Hrvatsko filološko društvo, 2016, 87-88
ISBN
978-953-296-125-6
Skup
Deveti znanstveni skup s međunarodnim sudjelovanjem Istraživanja govora. Filozofski fakultet, Zagreb, Hrvatska, 8. - 10. prosinca 2016.
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 08.12.2016. - 10.12.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
fonostilistika ; pjesnički homofoni ; pjesnički znak ; prostor pjesme ; stilistika ; zrcalna struktura
(phonostylistics ; poetic homophones ; poetic sign ; space of poem ; stylistics ; mirror structure)
Sažetak
U ovome preglednome izlaganju pokušat će se istaknuti najvažniji doprinosi Branka Vuletića hrvatskoj stilistici, osobito području fonostilistike. Još od prvih radova u Umjetnosti riječi potkraj 1960-ih godina pa sve do sintetske Govorne stilistike iz 2006. problematika odnosa zvuka i sadržaja u književnim, osobito poetskim tekstovima, ostala je jednim od trajnih Vuletićevih interesa. U dilemi između naturalističke i konvencionalističke teze načelno je bio na strani konvencionalista (grč. thései), ali je svojim analizama hrvatske i strane poezije neprestance donosio potkrjepe naturalistima (grč. phýsei). Izlaz iz dvojbe pronađen je u konceptu prostora pjesme i s njime povezanoga pjesničkoga znaka. Među važnijim fonostilističkim doprinosima ističe se prije svega primjena koncepta vrednota govorenoga jezika Petra Guberine na opuse kanonskih hrvatskih pjesnika (Cesarić, Kranjčević, Krleža, Kaštelan, Matoš), a zatim i primjena određenih statističkih metoda, osobito u usporedbi učestalosti glasova u glasovno neutralnome kontekstu i u prostoru pjesme. Vuletićev doprinos hrvatskoj znanosti o književnosti jest i mali rječnik stilističkih i versifikacijskih termina u knjizi Fonetika pjesme (2005.), a među dvama terminima kojima je dao izrazit autorski pečat ističu se pjesnički homofoni i zrcalna struktura. Neprestano se nadovezujući na velike hrvatske i inozemne prethodnike te se nadahnjujući njihovim idejama Branko Vuletić istovremeno je stvorio ne samo bogat nego i iznimno izvoran opus.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija