Pregled bibliografske jedinice broj: 851493
Utjecaj slobodnih masnih kiselina na senzorska svojstva i nutritivnu vrijednost sira
Utjecaj slobodnih masnih kiselina na senzorska svojstva i nutritivnu vrijednost sira // 42. hrvatski simpozij mljekarskih stručnjaka s međunarodnim sudjelovanjem
Lovran, Hrvatska, 2016. (plenarno, domaća recenzija, pp prezentacija, znanstveni)
CROSBI ID: 851493 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj slobodnih masnih kiselina na senzorska svojstva i nutritivnu vrijednost sira
(The influence of free fatty acids on sensory properties and nutritive value of cheese)
Autori
Tudor Kalit, Milna
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, pp prezentacija, znanstveni
Skup
42. hrvatski simpozij mljekarskih stručnjaka s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Lovran, Hrvatska, 09.11.2016. - 12.11.2016
Vrsta sudjelovanja
Plenarno
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
lipoliza; slobodne masne kiseline; senzorska svojstva; nutritivna vrijednost; sir
(lipolysis; free fatty acids; sensory properties; nutritional value; cheese)
Sažetak
Osnovni biokemijski procesi koji se odvijaju tijekom zrenja sira - glikoliza, proteoliza i lipoliza, uzrok su svim promjenama u fizikalno-kemijskom sastavu sira te izravno utječu na nutritivnu vrijednost i senzorske karakteristike sira. Većina sireva na početku zrenja je neutralnih i sličnih senzorskih svojstava, dok se karakterističan okus, aroma i tekstura formiraju tijekom zrenja. Konačan okus i aroma sira kombinacija je okusa koji potječu od različitih spojeva nosioca okusa, a kvantitativno dominantnu skupinu čine slobodne masne kiseline (SMK) nastale procesom lipolize. Razina lipolize i profil SMK karakteristični su za pojedinu vrstu sira, pa ovisno o koncentraciji, doprinose karakterističnom okusu i aromi ili su uzrok pogreške okusa sira. Primjerice, veće koncentracije maslačne (C4:0) i kapronske (C6:0) kiseline odgovorne su za okus užeglosti, C6:0 daje peckavi (ljuti) okus te okus „plavih sireva“, a kaprilna (C8:0) okus po vosku, sapunu, kozi ili voću. Intenzivna lipoliza poželjna je kod sireva s plemenitim plijesnima, tvrdih talijanskih sireva, sireva koji zriju s bakterijama na površini i onih koji zriju u životinjskoj koži. Kontroliranim intenziviranjem procesa lipolize ubrzava se zrenje sira, brže se postiže optimalni okus sira te se smanjuju troškovi proizvodnje. Povrh toga, sirevi s većom koncentracijom SMK, probavljiviji su i veće su nutritivne vrijednosti. Zbog svog slobodnog stanja, SMK su glavni nositelji bioaktivnog djelovanja mliječne masti. Dokazan je pozitivan učinak masnih kiselina kraćeg lanca u sniženju razine triglicerida i kolesterola u krvi, C4:0 i konjugirane linolne kiseline (CLA) u prevenciji tumora debelog crijeva, antihipertenzivni učinak CLA kao i njezina uloga u prevenciji pretilosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-1782128-2121 - Tehnološki parametri proizvodnje tradicijskih sireva u funkciji njihove zaštite (Kalit, Samir, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb
Profili:
Milna Tudor Kalit
(autor)