Pregled bibliografske jedinice broj: 850528
Diplomatski odnosi Vatikana i Kraljevine Jugoslavije: konkordat iz 1935. godine
Diplomatski odnosi Vatikana i Kraljevine Jugoslavije: konkordat iz 1935. godine // Nova prisutnost: časopis za intelektualna i duhovna pitanja, 14 (2016), 2; 299-307 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 850528 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Diplomatski odnosi Vatikana i Kraljevine Jugoslavije: konkordat iz 1935. godine
(Diplomatic relations between Vatican State City and Kingdom of Yugoslavia: the concordat of 1935.)
Autori
Ninčević, Marjan ; Brčić, Filip
Izvornik
Nova prisutnost: časopis za intelektualna i duhovna pitanja (1334-2312) 14
(2016), 2;
299-307
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Kraljevina Jugoslavija ; Vatikan ; konkordat ; nadbiskup Alojzije Stepinac ; patrijarh Varnava ; papa
(Kingdom of Yugolsavia ; Vatican State City ; the concordat ; archbishop Alojzije Stepinac ; patriarch Varnava ; the Pope)
Sažetak
Rad je rezultat interesa autora za politička i vjerska previranja tijekom prve polovice 20. stoljeća između Kraljevine Jugoslavije i Vatikana, sa svrhom da se teorijskom analizom utvrdi u kojoj je mjeri bila zajamčena sloboda savjesti i sloboda vjeroispovijesti, te mogućnost za religijski odgoj u društvu. Predstavljena je politička situacija Kraljevine Jugoslavije te razmirice koje su proizlazile između hrvatske i srpske (katoličke i pravoslavne) strane oko potpisivanja i ratifikacije konkordata. Znanstveni doprinos ovog rada je teorijsko promišljanje i analiza događaja vezanih uz potpisivanje konkordata između Kraljevine Jugoslavije i Vatikana, u srpnju 1935., te njegovih posljedica. Većinu škola u Hrvatskoj osnovali su svećenički redovi pa su iz SPC smatrali da su bile pod utjecajem klera. Iako već tada postoje crkvene škole koje nisu usmjerene isključivo poučavanju svećenika već i laika. Unatoč tome što je 1918. određeno da sve katoličke crkvene škole usklade svoje nastavne programe općim državnim programima, nepovjerenje je raslo te se očekivalo kako će konkordat riješiti i taj nesporazum. Analizom i sintezom reakcija s hrvatske i srpske strane utvrđeno je da Hrvati nisu ostvarili cilj o ravnopravnost ni na političkom ni na religioznom polju. Unatoč tomu, pokazalo se da je kler u Hrvatskoj i dalje proklamirao katolički način života i svoje viđenje kulturnog odgoja i obrazovanja mladih.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet hrvatskih studija, Zagreb
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Religious and Theological Abstracts
- Sociological Abstracts
- Worldwide Political Science Abstracts
- EBSCO
- ERIH Plus
- SCOPUS