Pregled bibliografske jedinice broj: 848884
Upravno obrazovanje u Hrvatskoj: stanje i perspektive
Upravno obrazovanje u Hrvatskoj: stanje i perspektive // 10. forum za javnu upravu, Profesionalna javna uprava: stanje i perspektive obrazovanja za javnu upravu / Musa, Anamarija (ur.).
Zagreb: Friedrich-Ebert-Stiftung (FES) Zagreb, 2016. str. 25-44 (pozvano predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 848884 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Upravno obrazovanje u Hrvatskoj: stanje i
perspektive
(Education in Public Administration: state and
perspectives)
Autori
Lalić Novak, Goranka ; Džinić, Jasmina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
10. forum za javnu upravu, Profesionalna javna uprava: stanje i perspektive obrazovanja za javnu upravu
/ Musa, Anamarija - Zagreb : Friedrich-Ebert-Stiftung (FES) Zagreb, 2016, 25-44
ISBN
978-953-7043-57-5
Skup
10. forum za javnu upravu, Profesionalna javna uprava: stanje i perspektive obrazovanja za javnu upravu
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 02.03.2016
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
upravno obrazovanje ; javna uprava ; profesionalizam ; studijski program
(education in public administration ; public administration ; professionalism ; study program)
Sažetak
Suvremena upravna praksa traži upravne stručnjake općeg menadžerskog i općeg upravnog profila, a nužan preduvjet za to je postojanje kvalitetnih sveučilišnih studija javne uprave svih razina. Znanja i vještine osoba na rukovodećim položajima u javnoj upravi ključna su za kvalitetno obavljanje stručno-analitičkih poslova, poput izrade nacrta provedivih i jasnih propisa, pripreme složenih programa javnih politika i strategija, suradnje i povezivanja različitih upravnih resora, usmjeravanja i koordinacije obavljanja izvršnih poslova, razvoja standarda kvalitete javnih usluga, unaprjeđenja odnosa službenika i građana i drugih. U hrvatskoj državnoj službi prevladavaju osobe sa srednjom i nižom stručnom spremom, a najmanje su zastupljene osobe sa završenim preddiplomskim stručnim studijem. Iako se u javnoj upravi obavljaju i različiti rutinski, administrativno-tehnički poslovi za koje je dovoljna srednja razina obrazovanja, udjel službenika sa završenim diplomskim sveučilišnim ili stručnim studijem, odnosno preddiplomskim stručnim studijem, nije zadovoljavajući, kako na razini državne uprave, tako i u upravnim odjelima i službama jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave. Nezadovoljavajuća je i struktura zanimanja koja su zastupljena u upravi jer je udjel službenika s nekim tipom upravnog obrazovanja vrlo nizak. Značajno nedostaju upravni generalisti i javni menadžeri. Što se tiče upravnog obrazovanja, u Hrvatskoj se studiji javne uprave izvode uglavnom u sklopu javnih visokih učilišta, i to isključivo kao studiji stručnog tipa. Sveučilišni tip studija javne uprave izrazito je podrazvijen, a postoji samo na poslijediplomskoj razini.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb