Pregled bibliografske jedinice broj: 847330
Fizioterapeutska intervencija u poboljšanju kontrole balansa i prevenciji padova kod osoba treće životne dobi
Fizioterapeutska intervencija u poboljšanju kontrole balansa i prevenciji padova kod osoba treće životne dobi // 3.Hrvatski gerontološki i gerijatrijski kongres s međunarodnim sudjelovanjem : knjiga sažetaka, Liječnički vjesnik, supplement 2 / Anić, Branimir (ur.).
Zagreb: Hrvatski liječnički zbor, 2016. str. 138-138 (poster, međunarodna recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 847330 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Fizioterapeutska intervencija u poboljšanju kontrole balansa i prevenciji padova kod osoba treće životne dobi
(Physiotherapy intervention in improving balance control and fall prevention in the elderly)
Autori
Znika, Mateja ; Tomek Roksandić, Spomenka ; Telebuh, Mirjana ; Brumnić, Vesna
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
3.Hrvatski gerontološki i gerijatrijski kongres s međunarodnim sudjelovanjem : knjiga sažetaka, Liječnički vjesnik, supplement 2
/ Anić, Branimir - Zagreb : Hrvatski liječnički zbor, 2016, 138-138
Skup
3.Hrvatski gerontološki i gerijatrijski kongres s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 15.11.2016. - 17.11.2016
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Pad ; kontrola balansa ; treća životna dob ; fizioterapeut
(Fall ; balance control ; elderly ; physical therapist)
Sažetak
Prijelomi zadobiveni kao posljedica padova kod osoba treće životne dobi predstavljaju značajan zdravstveni problem. Svaka treća osoba dobi iznad 65 godina barem će jedanput godišnje doživjeti pad, a približno 5% od tih padova rezultira prijelomom, dovode do povećanja morbiditeta i mortaliteta osoba treće životne dobi, te sa sobom donose uz tjelesna oštećenja i psihosocijalne posljedice u vidu straha od ponovnog pada čime starija osoba gubi svoju samostalnost. Do danas se liječenje osteoporoze s ciljem prevencije prijeloma kao najznačajnijih komplikacija padova uglavnom fokusiralo na intervencije u obliku farmakoterapije. Provođenje programa vježbanja s ciljem poboljšanja ravnoteže i balansa predstavlja dobar put u prevenciji padova i u prevenciji komplikacija koje nastaju kao posljedica istih. Zadržavanje sposobnosti adekvatnog balansa tijekom provođenja svakodnevnih aktivnosti zahtjeva interakciju i koordinaciju većeg broja senzornih sustava, primarno proprioceptivnog, vizualnog i vestibularnog. Poremećaj ili oštećenje bilo kojeg od tih sustava može uzrokovati simptome poput nestabilnosti i vrtoglavice. Tijekom starenja funkcioniranje proprioceptivnog, vizualnog i vestibularnog sustava kao i sustava za centralnu integraciju informacija koje oni pružaju vremenom propada. Stoga je relativno uobičajeno zateći probleme s balansom kod starijih soba, a da nisu posljedica neke bolesti. Osobama treće životne dobi proprioceptivni stimulus predstavlja glavni stimulus u održavanju posturalne kontrole, ta nam spoznaja pruža putokaz u kojem pravcu djelovati. S ciljem smanjenja rizika od pada i prijeloma kod osoba sa smanjenom koštanom masom najnovija istraživanja ukazuju na prednosti multimodalnog programa vježbi koji bi uključivao vježbe balansa, vježbe jačanja mišićne snage i izdržljivosti. Iz tih spoznaja proizlazi potreba za uključivanjem ciljano educiranih fizioterapeuta u kreiranje programa vježbi, a s ciljem provođenja intervencije koja bi bila usmjerena na prevenciju padova, a temeljila bi se na multimodalnom programu vježbi, s vježbama balansa kao neizostavnom komponentom. Provođenjem takvog oblika vježbi utjecalo bi se kako na tjelesni tako i na psihosocijalni aspekt komplikacija uzrokovanih padom, a time i na poboljšanje kvalitete života starijih osoba. Pregledom literature ostaje otvoreno pitanje o načinu pristupa najvećem broju korisnika. Navode se: vježbe u za to određenim prostorijama, u kući korisnika, edukacija putem brošura i knjižica, te u novije vrijeme neki autori istražuju mogućnost on line internetske edukacije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Zdravstveno veleučilište, Zagreb,
Veleučilište "Lavoslav Ružička" u Vukovaru
Profili:
Mirjana Telebuh
(autor)
Vesna Brumnić
(autor)
Spomenka Tomek-Roksandić
(autor)
Mateja Znika
(autor)