Pregled bibliografske jedinice broj: 844489
Mapiranje migracija u Hrvatskoj – propitivanje povijesne perspektive i suvremeni izazovi
Mapiranje migracija u Hrvatskoj – propitivanje povijesne perspektive i suvremeni izazovi // Međunarodna konferencija: Savremene migracije i društveni razvoj - interdisciplinarna perspektiva / Bobić, Mirjana (ur.).
Beograd: Srpsko sociološko društvo ; Instituta za sociološka istraživanja Filozofskog fakulteta, Univerzitet u Beogradu ; Instituta društvenih nauka ; Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka, Beograd, 2016. str. 115-116 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 844489 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mapiranje migracija u Hrvatskoj – propitivanje povijesne perspektive i suvremeni izazovi
(Mapping of Migration in Croatia: Contesting Historical Perspective and Contemporary Challenges)
Autori
Klempić Bogadi, Sanja ; Župarić-Iljić, Drago ; Podgorelec, Sonja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Međunarodna konferencija: Savremene migracije i društveni razvoj - interdisciplinarna perspektiva
/ Bobić, Mirjana - Beograd : Srpsko sociološko društvo ; Instituta za sociološka istraživanja Filozofskog fakulteta, Univerzitet u Beogradu ; Instituta društvenih nauka ; Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka, Beograd, 2016, 115-116
ISBN
978-86-81319-09-3
Skup
Savremene migracije i društveni razvoj - interdisciplinarna perspektiva/Contemporary Migration and Social Development - An Interdisciplinary Perspective
Mjesto i datum
Beograd, Srbija, 21.10.2016. - 22.10.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Hrvatska; migracijski obrasci; azil; integracija
(Croatia; migration patterns; asylum; integration)
Sažetak
Tradicionalno, Hrvatska se smatra područjem značajnih iseljavanja i migracijskog potencijala. Hrvatska povijesna baština je bila karakterizirana prisilnom migracijom zbog ratova i sukoba kroz stoljeća, kao i modernim migracijama zbog nepovoljnih ekonomskih i političkih uvjeta. Pripadanje povijesno različitim državnim područjima rezultiralo je također i u planskom useljavanju i preseljavanju stanovništva, formirajući multietničko i plurikulturno društvo. Danas, tranzit ljudi u aktualnim izbjegličkim tokovima na balkanskoj ruti koja je obilježila 2015., donio je niz humanitarnih, socijalnih, političkih, ekonomskih, kulturnih i sigurnosnih izazova, sa 660.000 izbjeglica i drugih prisilnih migranata koji prolaze kroz hrvatski teritorij. To su i brojni izazove koji se odnose na upravljanje prihvaćanja, smještaj i integraciju izbjeglica, kao i onih koji su se došli u Hrvatsku putem premještanja i preseljenja, a možda i readmisije i povratka. Cilj ovog rada je ukratko prikazati povijest emigracijskih i imigracijskih tokova i usporediti tradicionalne migracijske obrasce sa suvremenim kontekstom. U analizi smo koristili raspoložive statističke podatke o emigraciji i imigraciji, kao i druge sekundarne publikacije. Analiza pokazuje da je došlo do promjena u migracijskom obrascu na teritoriju Republike Hrvatske kao isključivo emigracijskom, što ukazuje istovremeno na njegova emigracijski, imigracijski i tranzitni karakter. Uz iznimno negativne demografske trendova (prirodno smanjenje i iseljavanje), autori ukazuju na nužnost oslanjanja na planiranje i projektiranje pro-imigracijskih mjera u planiranju uravnoteženog demografskog i prostornog razvoja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut za migracije i narodnosti, Zagreb