Pregled bibliografske jedinice broj: 841140
Zdrava trudnoća kao temelj zdravlja djeteta
Zdrava trudnoća kao temelj zdravlja djeteta // Posebno izdanje časopisa Društva ljekara Crne Gore MEDICINSKI ZAPISI, Vol 65, Suppl 1 - Zbornik radova / Miljanović, Olivera ; Kavarić, Nebojša (ur.).
Podgorica: Društvo ljekara Crne Gore, 2016. str. 88-98 (pozvano predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 841140 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zdrava trudnoća kao temelj zdravlja djeteta
(Healthy pregnancy as a foundation for healthy child)
Autori
Banjari, Ines
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Posebno izdanje časopisa Društva ljekara Crne Gore MEDICINSKI ZAPISI, Vol 65, Suppl 1 - Zbornik radova
/ Miljanović, Olivera ; Kavarić, Nebojša - Podgorica : Društvo ljekara Crne Gore, 2016, 88-98
Skup
Prvi kongres preventivne pedijatrije Crne Gore
Mjesto i datum
Bečići, Crna Gora, Budva, Crna Gora, 21.10.2016. - 23.10.2016
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
trudnoća; fetalno programiranje; rizični faktori; prehrana; zdravlje djeteta
(pregnancy; foetal programming; risk factors; diet; child's health)
Sažetak
Danas se na trudnoću gleda kao na tzv. kritični prozor, na period u kojem se trebaju formirati zdravi temelji za zdravlje djeteta u kasnijim fazama razvoja. Zdravlje novorođenčeta je u značajnoj mjeri pod utjecajem majčinog nutritivnog, općeg i reproduktivnog zdravstvenog statusa. Na ishod trudnoće utječe više karakteristika žene prije trudnoće i u ranoj trudnoći, kao što su uznapredovala dob majke (35 godina i starije) i predtrudnički indeks tjelesne mase (BMI). U Hrvatskoj je 10, 4% populacije trudnica 35 godina i starije, a taj je broj u stalnom porastu. Osim toga u Hrvatskoj, pa tako i diljem svijeta povećana tjelesna masa i pretilost u predtrudničkom periodu smatraju se jednim od najučestalihij visokorizičnih obstetričkih stanja. U Hrvatskoj 16, 7% žena ulazi u trudnoću s povećanom tjelesnom masom, a dodatnih 10, 3% je pretilo. Tu je i cijeli niz vanjskih, faktora okoline koji sa 30% utječu na ishod trudnoće i djetetovu porođajnu masu, a posebno se ističe prehrana majke tijekom trudnoće. Uvriježeno je mišljenje kako su trudnice sklone mijenjanju svojih prehrambenih navika tijekom trudnoće i kako je njihova prehrana za vrijeme trudnoće kvalitetnija. Ipak, rezultati velikog broja istraživanja govore suprotno. Kako bi se prevenrirala druga generacija pretilih i spirala doživotnih komplikacija povezanih s pretilošću potrebno je intenzivirati akcije usmjerene na trudnoću. Zdrava trudnoća je temelj za zdravo dijete, a ujedno će se korigirati i trenutni negativni trendovi reproduktivnog zdravlja i demografskih indikatora populacije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Prehrambena tehnologija