Pregled bibliografske jedinice broj: 841109
Zbrinjavanje mulja s UPOV-a: Pregled svjetske prakse i smjernice za učinkovitija rješenja u Hrvatskoj
Zbrinjavanje mulja s UPOV-a: Pregled svjetske prakse i smjernice za učinkovitija rješenja u Hrvatskoj // Aktualna problematika u vodoopskrbi i odvodnji / Beslić, Mile ; Banm Dario (ur.).
Velika Gorica: Revelin, 2016. str. 1-35 (plenarno, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 841109 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zbrinjavanje mulja s UPOV-a: Pregled svjetske prakse i smjernice za učinkovitija rješenja u Hrvatskoj
(Disposal of sewage sludge: A review of current worldwide practice and guidelines for more efficient sludge management in Croatia)
Autori
Vouk, Dražen ; Malus, Davor ; Nakić, Domagoj
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Aktualna problematika u vodoopskrbi i odvodnji
/ Beslić, Mile ; Banm Dario - Velika Gorica : Revelin, 2016, 1-35
Skup
Aktualna problematika u vodoopskrbi i odvodnji
Mjesto i datum
Pula, Hrvatska, 19.10.2016. - 23.10.2016
Vrsta sudjelovanja
Plenarno
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
otpadna voda ; uređaj za pročišćavanje ; mulj ; otpad ; zbrinjavanje ; Hrvatska
(wastewater ; wastewater treatment plant ; sludge ; waste ; disposal ; Croatia)
Sažetak
Kao glavni nusprodukt na uređajima za pročišćavanje otpadnih voda (UPOV) nastaje mulj, čije je zbrinjavanje skup te ekološki i socijalno osjetljiv postupak. Generirani mulj potrebno je adekvatno obraditi na samom UPOV-u i zbrinuti u okoliš u skladu sa zakonskom regulativom. Gradnja UPOV-a u Hrvatskoj postaje sve intenzivnija, te će zbrinjavanje mulja u iznimno značajnoj mjeri opterećivati rad komunalnih poduzeća, kao i određene aspekte djelovanja samih jedinica lokalnih samouprava u čijem se vlasništvu komunalna poduzeća nalaze. Često se u praksi govori da u Hrvatskoj nije cjelovito riješen problem zbrinjavanja mulja s UPOV-a, dok činjenično stanje ukazuje da se s rješavanjem problema ništa značajno nije niti započelo. Naime, još uvijek u gotovo svakom projektu odvodnje, ne postoji odgovor na pitanje što i kuda s muljem!? Razlog tome je prvenstveno nedostatak strategije na regionalnoj i nacionalnoj razini i konkretnih smjernica i zakonske regulative koje iz te strategije proizlazi. Iz pregleda i opisa većeg broja tehničko-tehnoloških rješenja obrade i zbrinjavanja mulja koji se koriste danas u Svijetu, vidjet će se da problem zbrinjavanja mulja zasigurno nije samo tehničke prirode, već je posljedica različitih pristupa koji su uvjetovani prirodnim i društvenim datostima pojedine države. Naime, zbog značajnih ekonomskih, ekoloških i socijalnih čimbenika, znanstvena i stručna javnost još uvijek nije postigla dogovor oko iznalaženja optimalnog rješenja, što u konačnici širu javnost u značajnoj mjeri zbunjuje i često ograničava u prihvaćanju pojedinih rješenja. Dodatno se naglašava da zbrinjavanje mulja nije važno isključivo s aspekta zadovoljenja zakonskih propisa, već i s aspekta odabira optimalne koncepcije pročišćavanja, uključivo i samu obradu mulja. Navedeno je posebno izraženo kroz mogućnosti korištenja mulja kao sirovine, bilo u poljoprivredi, ozelenjavanju krajolika, proizvodnji građevinskih proizvoda, cestogradnji, poboljšanju tla i dr. U radu će se prikazati dosadašnja praksa s kritičkim osvrtom na zbrinjavanje mulja u Svijetu, s posebnim naglaskom na zemlje EU. Dodatno će se iznijeti i kritički osvrt dosadašnjih saznanja o mogućnostima i preporukama zbrinjavanja mulja u Hrvatskoj. Na konkretnim primjerima tehničkih i ekonomskih analiza različitih mogućnosti zbrinjavanja mulja na regionalnoj razini u Hrvatskoj ukazat će se na potrebu za novim pristupom u rješavanju dane problematike. U konačnici će se na temelju prethodno izvedenih analiza definirati prijedlog smjernica za daljnje učinkovito rješavanje problema zbrinjavanja mulja u Hrvatskoj.
Izvorni jezik
Hrvatski