Pregled bibliografske jedinice broj: 839271
Radiolitička sinteza nanočestica željezovih oksida u prisutnosti različitih polimera: PEO, PVP i DEAE-dekstrana, te CTAB-a
Radiolitička sinteza nanočestica željezovih oksida u prisutnosti različitih polimera: PEO, PVP i DEAE-dekstrana, te CTAB-a // V. hrvatski simpozij o kemiji i tehnologiji makromolekula (u funkciji pametne specijalizacije)
Zagreb, 2016. (poster, nije recenziran, neobjavljeni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 839271 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Radiolitička sinteza nanočestica željezovih oksida u prisutnosti različitih polimera: PEO, PVP i DEAE-dekstrana, te CTAB-a
(Radiolytical synthesis of iron oxide nanoparticles in the presence of different polymers: PEO, PVP and DEAE-Dextran and CTAB)
Autori
Jurkin, Tanja ; Gotić, Marijan ; Štefanić, Goran ; Pucić, Irina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, neobjavljeni rad, znanstveni
Skup
V. hrvatski simpozij o kemiji i tehnologiji makromolekula (u funkciji pametne specijalizacije)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 14.06.2016
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
željezovi oksidi ; nanočestice ; gama-zračenje ; PEO ; PVP ; CTAB ; DEAE-dekstran ; hidrogel ; suspenzija
(iron oxide ; nanoparticles ; gamma-irradiation ; PEO ; PVP ; CTAB ; DEAE-dextran ; hydrogel ; suspension)
Sažetak
Magnetske nanočestice željezovih oksida se koriste kao senzori, kontrastno sredstvo u magnetskom oslikavanju, za kontrolirano otpuštanje lijekova (ferofluidi) i kao terapijsko sredstvo za uništavanje stanica raka hipertermijom. γ-ozračivanje je moćna metoda za sintezu nanočestica kontrolirane veličine i oblika u otopini kao i u heterogenom mediju poput hidrogela. Jedna od prednosti γ-ozračivanja je što solvatizirani elektroni i razni radikali koji mogu reducirati metalne ione zbog velike prodornosti zračenja nastaju homogeno u cijelom volumenu uzorka. Na taj način nema potrebe za dodatnim inicijatorom i nema kontaminacije uzorka ; nastali radikali su potpuno „čista” redukcijska sredstva sa stajališta zelene kemije. Općenito, korištenje polimera ili surfaktanta utječe na veličinu i morfologiju nanočestica, njihovu stabilnost i disperzivnost.Kako bi se istražio utjecaj odabranih polimera na radiolitičku sintezu željezovih oksida željezov(III) prekursor je ozračen γ-zrakama uz prisutnost poli(etilen-oksida) (PEO), cetiltrimetilamonijevog bromida (CTAB), polivinilpirolidona (PVP) i dietilaminoetil-dekstran hidroklorida (DEAE-dekstran). γ-ozračivanjem vod. otopine PEO i Fe(III) klorida dobiveni su čvrsti nanokompozitni hidrogelovi s nanočesticama željezovih oksida (getit i manja količina nestabilnih magnetičnih NČ). Dodatkom 2-propanola pojačani su redukcijski uvjeti kod γ-ozračivanja te nastaju nanočestice magnetita, međutim istovremeno je smanjen prinos umrežavanja PEO što rezultira manje čvrstim hidrogelovima ili nastankom magnetičnih suspenzija. Ozračivanjem Fe(III)/PVP otopina dobivene su magnetične suspenzije, zbog nastale male količine feroksihita. Sintetički δ-FeOOH je ferimagnetičan na sobnoj temperaturi. Kada je CTAB prisutan u otopini ozračivanje rezultira preferiranim nastankom štapičastih nanočestica getita. γ-ozračivanjem vod. ot. Fe(III) klorida u prisutnosti DEAE-dekstrana dobivene su stabilne koloidne suspenzije nanočestica željezovih oksida. Dodatkom 2-propanola posve neočekivano je dobiven skoro 100% feroksihit u formi stabilnih magnetičnih suspenzija. Navedeni postupak predstavlja novu metodu sinteze za dobivanje δ-FeOOH.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb