Pregled bibliografske jedinice broj: 837372
Broj kolonija - parametar kakvoće vode
Broj kolonija - parametar kakvoće vode // XX znanstveno-stručni skup "Voda i javna vodoopskrba" / Dadić, Ž. (ur.).
Zagreb: Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ), 2016. str. 174-183 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 837372 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Broj kolonija - parametar kakvoće vode
(Colony count – parameter of water quality)
Autori
Vukić Lušić, Darija ; Vlakančić, Wendy ; Cenov, Arijana ; Piškur, Vanda ; Glad, Marin ; Lušić, Dražen
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
XX znanstveno-stručni skup "Voda i javna vodoopskrba"
/ Dadić, Ž. - Zagreb : Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ), 2016, 174-183
Skup
XX znanstveno-stručni skup "Voda i javna vodoopskrba"
Mjesto i datum
Murter, Hrvatska, 04.10.2016. - 07.10.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
broj heterotrofnih bakterija ; vodeni okoliš ; hranjiva podloga ; metoda ; uvjeti inkubacije ; pokazatelj efikasnosti prerade vode
(heterotrophic plate count (HPC) ; water environement ; media ; method ; incubation conditions ; indicator of treatment efficiency)
Sažetak
Heterotrofne bakterije (UBB) je zajedničko ime za skupinu bakterija prisutnih u vodi, koje u definiranim uvjetima mogu porasti na hranjivom agaru korištenjem jednostavnih metoda kultivacije. Za svoj rast zahtijevaju organski izvor ugljika. Primjena ovog parametra u mikrobiologiji voda je vrlo duga (preko 130 godina). Tijekom tog perioda uloga ovog pokazatelja se mijenjala, a danas se dominantno koristi kao pokazatelj efikasnosti dezinfekcije vode i općih higijenskih uvjeta u distribucijskoj mreži. Ne postoji univerzalna metoda za određivanje heterotrofnih bakterija. Potrebno je primijeniti onu metodu koja će dati naviše rezultate. U ovom radu analizirano je prisustvo UBB/22 i UBB/37 u različitim tipovima vode (sirova, prerađena i bazenska) u Primorsko- goranskoj županiji u periodu 1998.-2015. U sirovoj vodi veći je porast kolonija UBB/22, a u prerađenoj UBB/37. Slatkovodni bazeni u odnosu na morske pokazuju veći porast UBB/37. Također, dodatno su provedena usporedna ispitivanja broja kolonija različitim metodama (vrsta medija, temperatura i vrijeme inkubacije) na uzorcima vode za dijalizu i bazenske vode U morskoj bazenskoj vodi primjena Marine agara (umjesto medija YEA koji je propisan Pravilnikom NN 107/12) daje značajno veće rezultate broja UBB/37, što ukazuje da je Marine agar više odgovara mikrobnoj populaciji morskih bakterija. U vodi za potrebe hemodijalize primjenom TGYA/22°C/7d (umjesto YEA/37°C/48 h odnosno YEA/22°C/72 h) postignute su najviše vrijednosti broja kolonija, što ukazuje da se primjenom HR EN ISO 6222:2000 vrijednosti broja kolonija u rutini podcjenjuju. Obzirom da je riječ o imunokompromitiranoj skupini populacije, ovaj je rezultat od posebne važnosti. Nema dokaza da heterotrofne bakterije mogu izazvati bolesti u općoj populaciji, osim kod soba oslabljenog imuniteta. Rezultati ispitivanja ukazuju da izbor medija, temperature i vremena inkubacije ima značajan učinak na rezultate ispitivanja (kako kvantitativne tako i kvalitativne), te da usporedivi samo rezultati dobiveni primjenom iste metode (vrste medija, temperature i vremena inkubacije te tehnike inokuliranja).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Rijeka
Profili:
Darija Vukić Lušić
(autor)
Vanda Piškur
(autor)
Dražen Lušić
(autor)
Arijana Cenov
(autor)
Marin Glad
(autor)