Pregled bibliografske jedinice broj: 834827
Egzotične ljekovite biljne vrste i njihova eterična ulja
Egzotične ljekovite biljne vrste i njihova eterična ulja, 2016., diplomski rad, preddiplomski, Agronomski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 834827 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Egzotične ljekovite biljne vrste i njihova eterična ulja
(Exotic medicinal plant species and their essential oils)
Autori
Janjčec, Andrea
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Agronomski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
11.07
Godina
2016
Stranica
35
Mentor
Grdiša, Martina
Ključne riječi
aromaterapija; eterična ulja; čajevac (Melaleuca alternifolia); eukaliptus (Eucalyptus globulus); pačuli (Pogostemon cablin); ružino drvo (Aniba rosaeodora); sandal (Santalum album L.); tamjanovac (Boswellia sacra) i vetiver (Vetiveria zizanioides)
(aromatherapy; essential oils; tea tree (Melaleuca alternifolia); eucalyptus (Eucalyptus globulus); patchouli (Pogostemon cablin); rosewood (Aniba rosaeodora); sandalwood (Santalum album L.); frankincense (Boswellia sacra); vetiver (Vetiveria zizanioides))
Sažetak
Eterična ulja spadaju u sekundarne biljne metabolite, a njihova primarna uloga u samoj biljci je privlačenje kukaca oprašivača i odbijanje različitih štetnika. Prvi pisani podaci o upotrebi eteričnih ulja potječu iz Egipta gdje su korišteni za balzamiranje, u medicinske svrhe, za njegu tijela i u raznim vjerskim obredima. Grci su preuzeli znanje o eteričnim uljima od Egipćana, a naučeno prenijeli Rimljanima. Godine 1937. prvi put se spominje pojam aromaterapija u Francuskoj, zahvaljujući znanstveniku i kozmetičaru Rene-Maurice Gattefosse koji je uočio da eterična ulja imaju jak učinak na kožu. Danas je aromaterapija razvijena disciplina koja se naveliko primjenjuje u prevenciji i liječenju različitih bolesti, pri čemu koristi različita eterična ulja, a neka od njih su predstavljena u ovom završnom radu. Eterično ulje čajevca (Melaleuca alternifolia /Maiden & Betche/ Cheel.) je jedan od najpoznatijih prirodnih antiseptika, dok eterično ulje eukaliptusa (Eucalyptus globulus Labill.) slovi kao učinkovito sredstvo u liječenju bolesti dišnih organa i sredstvo za jačanje imuniteta. Pačuli (Pogostemon cablin Benth) se smatra lijekom za dermatološke probleme. Ružino drvo (Aniba rosaeodora Ducke) je učinkovito u suzbija nekih virusa, bakterija i gljivica, dok je sandal (Santalum album L.) od davnina poznat kao afrodizijak, a danas kao odličan sedativ. Tamjanu (Boswellia carteri Flueckinger) se pripisuju mnoga ljekovita svojstva, no ističe se kao ekspektorans i mukolitik. Eterično ulje vetivera (Vetiveria zizanioides /L./ Nash) djeluje umirujuće stoga se naziva i „uljem mira“.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)