Pregled bibliografske jedinice broj: 833961
Utopija/distopija u gastronomskom ruhu - Barbierijev recept
Utopija/distopija u gastronomskom ruhu - Barbierijev recept // Komparativna povijest hrvatske književnosti. Zbornik radova XVIII. Fantastika:problem zbilje / Cvijeta Pavlović ; Vinka Glunčić-Bužančić ; Andrea Meyer-Fraatz (ur.).
Split : Zagreb: Književni krug Split ; Odsjek za komparativnu književnost Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2016. str. 273-284 (poster, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 833961 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utopija/distopija u gastronomskom ruhu -
Barbierijev recept
(Utopia/dstopia as gastronomy - Barbieri's recipe)
Autori
Bošković, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Komparativna povijest hrvatske književnosti. Zbornik radova XVIII. Fantastika:problem zbilje
/ Cvijeta Pavlović ; Vinka Glunčić-Bužančić ; Andrea Meyer-Fraatz - Split : Zagreb : Književni krug Split ; Odsjek za komparativnu književnost Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2016, 273-284
ISBN
978-953-163-433-5
Skup
Komparativna povijest hrvatske književnosti
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 24.09.2015. - 25.09.2015
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
distopija ; orvelovska perspektiva ; Barbieri ; hrana ; globalizacija ; manipulacije ; genetski eksperimenti
(dystopia ; Orwellian perspective ; Barvieri ; Food ; globalization ; genetic experiments)
Sažetak
Pojmom distopije uglavnom se opisuje stanje egzistencije protivne ljudskoj naravi i čovjekovoj slobodi. Kao 'projekcija mogućeg negativnog stanja do kojeg bi razvoj suvremene civilizacije mogao u budućnosti dovesti', kako kaže Solar, u Barbierijevoj je književnosti distopija prepoznata kao sastavnica i u Trojanskom konju, Epitafu carskog gurmana i u Ratu za peti okus. U navedenim djelima, uz distopiju se javlja i hrana kao sastavnica književne prepoznatljivosti i interpretacijske poticajnosti samih djela, poglavito u oblicima globalizma našeg vremena. S obzirom na to da su u našem vremenu fikcija negativne utopije i društvena zbilja često mijenjali uloge, nastojali smo pokazati da distopija nije niti mora biti samo žanrovski konstrukt, nego i društveni roman, odnosno da problemi zbilje otvaraju nove mogućnosti distopije i fantastike općenito. U tom smislu ističe se i uloga pisca i intelektualca, a ona je da svojom književnošću rade na demistifikaciji totalitarističke prakse evidentne u našem vremenu te da prepoznavanjem njihovih znakova pozivaju na obranu čovjeka i njegove slobode. Pa i one slobode sadržane u okusima i mirisima kuhinje kojom se njegovi junaci legitimiraju i suprotstavljaju genetskim eksperimentima s hranom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija