Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 833785

Obilježja humora u nastavi primarnog obrazovanja


Ambruš, Nikolina
Obilježja humora u nastavi primarnog obrazovanja, 2016., diplomski rad, diplomski, Učiteljski fakultet, Zagreb


CROSBI ID: 833785 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
Obilježja humora u nastavi primarnog obrazovanja
(Humor characteristics in primary education)

Autori
Ambruš, Nikolina

Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski

Fakultet
Učiteljski fakultet

Mjesto
Zagreb

Datum
20.09

Godina
2016

Stranica
66

Mentor
Matijević, Milan

Neposredni voditelj
Topolovčan, Tomislav

Ključne riječi
humor; primarno obrazovanje
(humor; primary education)

Sažetak
Učenici često školu smatraju dosadnom i nepotrebnom. Upravo je iz tog razloga na učiteljima da zainteresiraju učenike nečim novim i drugačijim, a jedan od načina jest i upotreba humora. Iz želje za saznanjem u kojoj se mjeri humor primjenjuje u nastavi primarnog obrazovanja nastalo je i ovo istraživanje, što je ujedno bio i cilj istraživanja. Također, željelo se istražiti ima li razlike u upotrebi humora s obzirom na razred, ali i koja su obilježja humora koji se primjenjuje u nastavi. Istraživanjem su obuhvaćena četiri razreda razredne nastave, od 1. do 4., jedne osnovne škole s područja Međimurske županije. Uzorak su činile 4 učiteljice i 78 učenika. Rezultati su pokazali da se humor, gledajući sveukupno istraživanje, primjenjuje vrlo rijetko. Najčešća upotreba humora vidljiva je prilikom frontalne nastave i to tijekom razgovora učiteljice s učenicima. Što se tiče upotrebe humora s obzirom na korištenu nastavnu strategiju prilikom poučavanja, rezultati su pokazali da učiteljice humor najviše primjenjuju tijekom strategije učenja usmjerenog na djelovanje, u središnjem dijelu sata. S druge strane, najmanja prisutnost humora vidljiva je prilikom vrednovanja gdje je korištenje humora zabilježeno samo jednom. S obzirom na razred, najmanje humora korišteno je u četvrtom razredu i to bez obzira što su u tom razredu promatrana samo dva nastavna predmeta. U ostalim razredima, učiteljice upotrebljavaju humor u podjednakom omjeru, ali i na gotovo isti način. Korišten humor češće je povezan s nastavnim sadržajem, ali ima i slučajeva kad učiteljice upotrebljavaju „humor radi humora“. Upotrebom humora u nastavi učitelj u razredu stvara pozitivnu razredno – nastavnu atmosferu. Međutim, nemaju svi učitelji smisla za humor pa bi stoga prilikom studija za budućeg učitelja tome trebalo pridati veću važnost.

Izvorni jezik
Hrvatski

Znanstvena područja
Pedagogija



POVEZANOST RADA


Projekti:
HRZZ-IP-2013-11-3814 - Nastava i škola za net-generacije: unutarnja reforma nastave u osnovnim i srednjim školama (SCHOOL 4 NET-GEN) (Matijević, Milan, HRZZ - 2013-11) ( CroRIS)

Ustanove:
Učiteljski fakultet, Zagreb

Profili:

Avatar Url Tomislav Topolovčan (mentor)

Avatar Url Milan Matijević (mentor)


Citiraj ovu publikaciju:

Ambruš, Nikolina
Obilježja humora u nastavi primarnog obrazovanja, 2016., diplomski rad, diplomski, Učiteljski fakultet, Zagreb
Ambruš, N. (2016) 'Obilježja humora u nastavi primarnog obrazovanja', diplomski rad, diplomski, Učiteljski fakultet, Zagreb.
@phdthesis{phdthesis, author = {Ambru\v{s}, Nikolina}, year = {2016}, pages = {66}, keywords = {humor, primarno obrazovanje}, title = {Obilje\v{z}ja humora u nastavi primarnog obrazovanja}, keyword = {humor, primarno obrazovanje}, publisherplace = {Zagreb} }
@phdthesis{phdthesis, author = {Ambru\v{s}, Nikolina}, year = {2016}, pages = {66}, keywords = {humor, primary education}, title = {Humor characteristics in primary education}, keyword = {humor, primary education}, publisherplace = {Zagreb} }




Contrast
Increase Font
Decrease Font
Dyslexic Font