Pregled bibliografske jedinice broj: 833523
Ekotoksikološka karakterizacija otpadnih voda i aktivnoga mulja upotrebom biokemijskih i histopatoloških biomarkera
Ekotoksikološka karakterizacija otpadnih voda i aktivnoga mulja upotrebom biokemijskih i histopatoloških biomarkera, 2016., doktorska disertacija, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 833523 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ekotoksikološka karakterizacija otpadnih voda i aktivnoga mulja upotrebom biokemijskih i histopatoloških biomarkera
(Ecotoxicological characterization of waste waters and activated sludge using biochemical and histopatological biomarkers)
Autori
Babić, Sanja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
20.09
Godina
2016
Stranica
152
Mentor
Sauerborn Klobučar, Roberta
Neposredni voditelj
Pavlica, Mirjana
Ključne riječi
otpadne vode ; aktivni mulj ; gujavica ; E. fetida ; embrij zebrice ; D. rerio ; testovi toksičnosti
(waste water ; activated sludge ; earthworm ; E. fetida ; zebrafish embryo ; D. rerio ; toxicity tests)
Sažetak
Velike količine otpadnih voda i mulja, kao nusprodukata uređaja za pročišćavanje otpadnih voda (UPOV), u konačnici bivaju ispuštene u slatkovodne, morske ili kopnene ekosustave. Nusprodukti UPOV-a često sadrže različita organska, anorganska i mikrobiološka zagađivala koja imaju mogućnost akumulacije u tlu, sedimentu, usjevima, kao i prijenosa unutar hranidbenih lanaca kroz različite trofičke nivoe, predstavljajući tako prijetnju i ljudskom zdravlju. Unatoč činjenici da se u većini slučajeva radi o kompleksnoj smjesi različitih spojeva, državne i međunarodne zakonske odredbe preporučaju praćenje svega nekoliko odabranih zagađivala te su većinom bazirane na određivanju kemijskog sastava. S obzirom na to da potencijalna toksičnost i biodostupnost može biti određena isključivo upotrebom različitih bioindikatorskih organizama, istraživanje opisano u ovom doktorskom radu usmjereno je ka širem ekološkom pristupu, pružajući tako sveobuhvatan i jasniji uvid u mogućnost onečišćenja kopnenih i vodenih ekosustava. Predstavljen doktorski rad prikazuje i tumači rezultate niza istraživanja otpadnih voda, tekućeg i aktivnog te dehidriranog otpadnog mulja s odlagališta, provedenih na embrijima zebrice Danio rerio i gujavicama vrste Eisenia fetida. U procjeni toksičnosti upotrijebljen je niz biokemijskih i histopatoloških biomarkera na različitim razinama biološke organizacije (substanična, stanična i tkivna razina). Integracijom krajnjih bioloških učinaka ispitivanih na dva modelna organizma (zebricama i gujavicama), ovaj doktorski rad ne predstavlja samo procjenu efikasnosti UPOV-a Virovitica, već pruža temelj za praćenje onečišćenja otpadnih voda i mulja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb,
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb