Pregled bibliografske jedinice broj: 830351
Sporedna novčana kazna u hrvatskom kaznenom pravu i praksi - s posebnim osvrtom na njezino izricanje u postupcima koji su vođeni za kazneno djelo primanja mita
Sporedna novčana kazna u hrvatskom kaznenom pravu i praksi - s posebnim osvrtom na njezino izricanje u postupcima koji su vođeni za kazneno djelo primanja mita // Hrvatski ljetopis za kaznene znanosti i praksu, 23 (2016), 1; 59-92 (recenziran, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 830351 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sporedna novčana kazna u hrvatskom kaznenom pravu i praksi - s posebnim osvrtom na njezino izricanje
u postupcima koji su vođeni za kazneno djelo
primanja mita
(A fine as supplementary punishment in Croatian
Criminal Law and jurisprudnece with special focus
on its impostion in proceedings conducted for the
criminal offence of accepting a bribe)
Autori
Dragičević Prtenjača, Marta
Izvornik
Hrvatski ljetopis za kaznene znanosti i praksu (2459-6531) 23
(2016), 1;
59-92
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
novčana kazna ; sporedna novčana kazna ; pasivno podmićivanje ; korupcija
(fine ; fine as supplementary punishment ; passive bribery ; corruption)
Sažetak
Sporedna novčana kazna je dodatna sankcija s naglašenim punitivnim karakterom, te unatoč njezinoj podzastupljenosti u hrvatskoj pravnoj literaturi, unazad nekoliko godina zamjećuje se porast njezine primjene u praksi hrvatskih sudova, čime je postavljen novi trend. Istraživanjem provedenim analizom podatka Državnog zavoda za statistiku i proučavanjem pravomoćnih presuda koje su donesene u predmetima za kazneno djelo primanja mita koji su se vodili na četiri Županijska suda u Osijeku, Rijeci, Splitu i Zagrebu u razdoblju od 2009. do 2014. godine, željela se utvrditi učestalost i kriteriji izricanja sporedne novčane kazne, te otkriti razloge i okolnosti koje su relevantne za njezino izricanje. U radu je zastupljen i komparativni pristup prikazom uređenja zakonodavnih rješenja u Sloveniji i Njemačkoj, radi spoznaje načina regulacije (sporedne) novčane kazne, odnosno postojećih modela i sustava njezinog izricanja, tj. da li je zastupljen klasični model, sustav dani – novčana kazna ili možda neki treći model?
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- HeinOnline