Pregled bibliografske jedinice broj: 829077
Utjecaj negativnog energetskog statusa na reprodukciju mliječnih krava
Utjecaj negativnog energetskog statusa na reprodukciju mliječnih krava // Veterinarska stanica : znanstveno-stručni veterinarski časopis, 47 (2016), 4; 345-352 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 829077 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj negativnog energetskog statusa na reprodukciju mliječnih krava
(Influence of Negative Energy Balance on Dairy Cow Reproduction)
Autori
Folnožić, Ivan ; Dobranić, Tomislav ; Đuričić, Dražen ; Turk, Romana ; Vince, Silvijo ; Grizelj, Juraj ; Gračner, Damjan ; Lojkić, Martina ; Valpotić, Hrvoje ; Samardžija, Marko
Izvornik
Veterinarska stanica : znanstveno-stručni veterinarski časopis (0350-7149) 47
(2016), 4;
345-352
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
negativni energetski status; reprodukcija; mliječne krave
(Negative energy balance; Reproduction; Dairy cows)
Sažetak
Tijekom posljednjih nekoliko desetljeća proizvodnja se mlijeka po kravi i više nego udvostručila. Povećanje proizvodnje mlijeka praćeno je povećanjem učestalosti zdravstvenih problema i smanjenom plodnosti visokomliječnih krava. Glavne prilagodbene promjene u organizmu plotkinje događaju se oko teljenja. Visokomliječne krave ne mogu unosom hrane osigurati visoke energetske zahtjeve te moraju mobilizirati svoje tjelesne rezerve kako bi održale visoku proizvodnju mlijeka. Zbog nemogućnosti unosa dovoljne količine energije s obzirom na potrebe organizma u tom razdoblju dolazi do razvoja negativnog energetskog statusa (NEB). Nastanku NEB-a osim visoke proizvodnje mlijeka doprinosi i smanjeni apetit koji je javlja u razdoblju nakon teljenja. Izloženost NEB-u posljedično dovodi do gubitka tjelesne kondicije i promjena u metaboličkim i hormonskim pokazateljima u krvi što znatno utječe na kasniju plodnost. Za vrijeme rane laktacije visokomliječne krave su u NEB-u, a što su duže u tom stanju to kasnije počinje lutealna aktivnost jajnika. Razni metaboliti i metabolički hormoni, uključujući glukozu, beta-hidroksibutirat (BHB), neesterificirane masne kiseline (NEFA), inzulin, leptin i inzulinu sličan čimbenik rasta I važni su čimbenici koji utječu na steroidogenezu jajnika, folikularnu dinamiku te na razvoj oocita. NEFA i BHB su neizravni metabolički pokazatelji stupnja NEB-a i uspjeha prilagodbe plotkinje na njegove učinke. NEB se u plotkinja očituje i klinički vidljivom promjenom tjelesne kondicije. Zbog toga je važno da visokomliječne krave u optimalnoj tjelesnoj kondiciji uđu u peripartalno razdoblje. Dosadašnja istraživanja su ustvrdila da će ekstremne vrijednosti tjelesne kondicije gotovo uvijek izazvati smanjenu reproduktivnu učinkovitost.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Veterinarska medicina
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Veterinarski fakultet, Zagreb
Profili:
Tomislav Dobranić
(autor)
Juraj Grizelj
(autor)
Hrvoje Valpotić
(autor)
Ivan Folnožić
(autor)
Silvijo Vince
(autor)
Romana Turk
(autor)
Dražen Đuričić
(autor)
Damjan Gračner
(autor)
Marko Samardžija
(autor)
Martina Lojkić
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- CAB Abstracts
- Index Veterinarius, Veterinary Bulletin, Global Health, VetMed Resource