Pregled bibliografske jedinice broj: 828941
ENERGETSKA ELEKTRONIKA I IZMJENIČNI POGONI U SUSTAVIMA REZERVNOG I BESPREKIDNOG NAPAJANJA ELEKTRIČNOM ENERGIJOM
ENERGETSKA ELEKTRONIKA I IZMJENIČNI POGONI U SUSTAVIMA REZERVNOG I BESPREKIDNOG NAPAJANJA ELEKTRIČNOM ENERGIJOM, 2009. (elaborat/studija).
CROSBI ID: 828941 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
ENERGETSKA ELEKTRONIKA I IZMJENIČNI POGONI U SUSTAVIMA REZERVNOG I BESPREKIDNOG NAPAJANJA ELEKTRIČNOM ENERGIJOM
(Power Electronics and AC Drives in Backup and Uninterruptible Power Supply)
Autori
Balaž, Zdenko
Izvornik
Projektiranje i razvoj, ExSys - HAC Br. 700-011-001, Zagreb
Vrsta, podvrsta
Ostale vrste radova, elaborat/studija
Godina
2009
Ključne riječi
uređaj besprekidnog napajanja (UBN)- diesel generator- generator besprekidnog napajanja; serijski strujni krug; tiristorski regulator konstantne struje; tunelska rasvjeta; …
(uninterruptible power supply (UPS); diesel generating set; no-break generating set; series circuit; thyristor constant current regulator; tunnel lighting; …)
Sažetak
Nije moguće zamisliti niti jedan sustav sigurnog napajanja električnom energijom bez komponenti i sklopova energetske elektronike, pa tako ni uređaje besprekidnog napajanja (UBN). Unatoč velikoj prisutnosti novijih generacija besprekidnih izvora napajanja, uglavnom statičkih pretvarača u svim mogućim izvedbama, u eksploataciji se još uvijek nalaze ranije generacije rotirajućih izvora koji svojom postojanošću i sve većom potvrdom dobrih eksploatacijskih pokazatelja ponovo dolaze do izražaja. Ovim radom se pokušava valorizirati njihova prednost i prezentirati ih na primjeren način putem konkretnih primjera za potrebe prometnih sustava u zrakoplovstvu i cestovnim tunelima. Svoju primjenu rotirajući izvori sigurnog i pričuvnog napajanja počeli su nalaziti u prvo vrijeme u bolnicama i zračnim lukama, gdje je njihova kategorizacija pokrivena legislativom. Naglim razvojem računala i njihovom ekspanzijom u svim pravcima privrede i društva, zahtijevana je neprekidnost rada. Zbog relativno male potrošnje bazirana statički uređaji besprekidnog napajanja, na tržištu opreme jako su rasprostranjeni. Tijekom eksploatacije trend proizvodnje i primjene UBN se nastavio zbog strožih zahtjeva kvalitete električne energije. U ovom radu podijeljenom na četiri osnovne cjeline obrađuje se: Prva cjelina obrađuje nazive, pojmove i najvažnije značajke komponenti energetske elektronike, te njihovu funkciju, definicije, strukturu i primjenu u sklopovima i postrojenjima, s naglaskom na sustave sigurnog napajanja. U drugoj cjelini prezentirani su primjeri eksploatacije i projektiranja, sklopova energetske elektronike i uređaja sigurnog napajanja sa svim svojim specifičnostima po pitanju termičke analize i modeliranja. Treća cjelina za primjer iz naše prakse predlaže novi koncept sustava sigurnog napajanja električnom energijom za rasvjetu Tunela sv. Rok, koji se bazira na postojećem konceptu sustavu sigurnog napajanja sa zračnih luka pomoću serijskih strujnih krugova napajanih pričuvnim izvorom iz diesel-električnog agregata . Četvrta cjelina uspoređuje predloženo rješenje s do sada projektiranim i izvedenim sustavima rasvjete i ukazuje na prednost primjene predloženog koncepta, te mogućnost daljeg unapređenja i razvoja. Temeljna teza u ovom radu jest da se odluka za primjenu određenih tehničkih rješenja i koncepcija sustava može kvalitetnije donijeti na temelju dužih rokova eksploatacije od deklariranih. Analizom postignutih rezultata jednog sustavu pričuvnih i sigurnih izvora napajanja električnom energijom tijekom eksploatacije i primjenom novih tehnoloških dostignuća na istom području odabrano je novo hibridno rješenje koje bi se koristilo na sličnom području. Sintezom dobivenih parametara potvrđena je postavljena hipoteza i predložen model za konkretan primjer u praksi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Elektrotehnika