Pregled bibliografske jedinice broj: 82880
Dosadašnja iskustva u prikupljanju podataka za UNEP-GEF PTS projekt - mediteranske zemlje ( regija IV)
Dosadašnja iskustva u prikupljanju podataka za UNEP-GEF PTS projekt - mediteranske zemlje ( regija IV) // “ ; Pokretanje aktivnosti koje će omogućiti pravovremenu implementaciju Štokholmske Konvencije o postojanim organskim onečišćivalima (POPs) u Republici Hrvatskoj” ; , Zagreb, Croatia ; 26-27.11.2002.
Zagreb, Hrvatska, 2002. (pozvano predavanje, nije recenziran, pp prezentacija, znanstveni)
CROSBI ID: 82880 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Dosadašnja iskustva u prikupljanju podataka za UNEP-GEF PTS projekt - mediteranske zemlje ( regija IV)
(Former experience about collecting data for UNEP-GEF PTS project– Mediterranean countries (region IV))
Autori
Picer, Mladen
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, pp prezentacija, znanstveni
Izvornik
“ ; Pokretanje aktivnosti koje će omogućiti pravovremenu implementaciju Štokholmske Konvencije o postojanim organskim onečišćivalima (POPs) u Republici Hrvatskoj” ; , Zagreb, Croatia ; 26-27.11.2002.
/ - , 2002
Skup
“ ; Pokretanje aktivnosti koje će omogućiti pravovremenu implementaciju Štokholmske Konvencije o postojanim organskim onečišćivalima (POPs) u Republici Hrvatskoj” ;
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 26.11.2002. - 27.11.2002
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Stabilna organska zagađivala; PCB; DDT; Lindan; Mediteranske zemlje; Okoliš
(Persistent organic polutant; PCB; DDT; Lindan; Mediterranean; Environment)
Sažetak
Pripremni radovi i ponuda za UNEP- GEF Projekta” Regionally-based Assessment of Persistent Toxic Substances započeli su još 1998 . godine temeljem “ Conclusions of the IFCS sponsored Experts Meeting on POPs and final Report of the ad hoc working group on POPs, Manila, 17-22 June 1996 ; Persistent Organic Pollutants: Considerations for Global Action” . Financiranje Projekta je prihvaćeno 2000. Intencija Projekta je da se problem perzistentnih organskih zagađivala (PTS) razmotri sa svih aspekata okoliša t.j. od atmosfere, zemljišnih i akvatičkih ekosustava pa do čovjeka. Prilikom toga treba obuhvatiti sva područja Svijeta od Artika do Antartike. Projekt nije predviđao dobivanje novih podataka već su se istraživanja za izradu Projekta svodila na osnovu fonda postojećih podataka. Svijet je podijeljen na 12 regija i za svaku regiju imenovani su koordinatori odgovorni za izradu podprojekata po regijama i zatim za sastavljanje cjelokupnog izvještaja. Koordinatori su trebali izabrati t.zv. Regional team po pravilu od 4 do 5 suradnika . Početkom 2001. godine imao sam čast da budem pozvan od Prof. Albaigesa iz Barcelone koordinatora Mediteranske regije (Regija IV) da budem jedan od članova Tima. Ostali članovi tima su iz Francuske, Italije, UNEP-Atena, i Egipta . Koordinatori su mogli odabrati još dodatne pomoćnike za izradu podprojekata. Tako je Prof. Albaiges angažirao još 3 savjetnika (1 iz Italije i 2 iz Španjolske). Na prvome sastanku Regionalnog tima okvirno su podijeljeni zadaci i dogovoreni približni termini sastanaka Regionalnog tima i 3 Radionice. Osim toga dogovorena je za svakog člana Tima neka vrste koordinacije za zemlje Regije IV. Ja sam bio zadužen za zemlje bivše Jugoslavije te Tursku i Albaniju. Isto tako bio sam zadužen za sređivanje podataka u vezi problema razine, trenda i sudbine polikloriranih bifenila i DDT-a za cijelu Regiju. Podaci su sakupljani iz objavljenih pristupačnih publikacija , iz izvješća pojedinih sudionika Radionica kao i iz Interneta. Preporučeno je direktno upisivanja podataka na WEB situ UNEP-a . Ti će podaci biti obrađeni u kompjuterskom centru UNEP-CHEMICALS, Ženeva i nakon obrade postaće ovako obrađeni pristupačni svim korisnicima Internet prostora. Što se tiće Regije IV izvješće je praktički pri kraju izrade i uskoro će biti poslano na niz državnih institucija zemalja Regije IV s molbom eventualnih korekcija. Nakon toga će biti pristupačno bilo u štampanoj formi (relativno ograničeni broj primjeraka) dok će na CD ROM biti pristupačniji na više primjeraka. Nakon prikupljanja Izvješća sa svih Regija izraditi će se završno Izvješće za cijeli Svijet negdje oko sredine slijedeće godine.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA