Pregled bibliografske jedinice broj: 827725
Struktura emocija povezanih s prvom menstruacijom kod pred- i postmenarhalnih djevojaka
Struktura emocija povezanih s prvom menstruacijom kod pred- i postmenarhalnih djevojaka // XX. Dani psihologije u Zadru, Sažetci priopćenja / Penezić, Zvjezdan ; Slišković, Ana ; Ćubela Adorić, Vera ; Gregov, Ljiljana ; Nikolić, Matilda ; Nekić, Marina ; Ombla, Jelena ; Šimunić, Ana ; Tokić, Andrea (ur.).
Zadar: Odjel za psihologiju Sveučilišta u Zadru, 2016. str. 28-28 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 827725 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Struktura emocija povezanih s prvom menstruacijom kod pred- i postmenarhalnih djevojaka
(Structure of emotions related to menarche in premenarcheal and postmenarcheal girls)
Autori
Mužinić Bikić, Zrinka ; Nakić Radoš, Sandra ; Roso Perić, Ines ; Jelić, Roberta ; Jurjević, Đurđica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
XX. Dani psihologije u Zadru, Sažetci priopćenja
/ Penezić, Zvjezdan ; Slišković, Ana ; Ćubela Adorić, Vera ; Gregov, Ljiljana ; Nikolić, Matilda ; Nekić, Marina ; Ombla, Jelena ; Šimunić, Ana ; Tokić, Andrea - Zadar : Odjel za psihologiju Sveučilišta u Zadru, 2016, 28-28
ISBN
978-953-331-102-9
Skup
XX. Dani psihologije u Zadru
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 19.05.2016. - 21.05.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
menarha; menstruacija; emocije; pubertet
(menarche; menstruation; emotions; puberty)
Sažetak
Prva menstruacija ili menarha označava početak spolne zrelosti djevojčica i označava razdoblje tranzicije iz djevojčice u ženu. Iskustvo menarhe važno je jer je povezano s iskustvom menstruacije u kasnijoj dobi. Cilj istraživanja bio je ispitati strukturu emocija povezanih s prvom menstruacijom kod pred- i postmenarhalnih djevojaka. U istraživanju je sudjelovalo 108 predmenarhalnih (prosječna dob 12, 0 godina) i 246 predmenarhalnih djevojaka (prosječna dob 15, 1 godina). Sudionice su ispunile upitnik općih podataka, Skalu pubertalnog razvoja (PDS, Pedersen i sur., 1988), Percipirani relativni pubertalni status (Keresteš, Brković i Kuterovac Jagodić, 2010) te novo razvijeni Upitnik očekivanih/doživljenih emocionalnih reakcija na menarhu (Emo-M) koji se sastoji od 26 ugodnih i neugodnih emocija koje djevojke mogu doživjeti vezano uz prvu menstruaciju. Za svaku emociju potrebno je procijeniti na skali od 1 (uopće se ne odnosi na mene) do 5 (u potpunosti se odnosi na mene) kako sudionica očekuje da će se osjećati kad dobije menarhu za predmenarhalne djevojke, odnosno kako se osjećala kad je dobila menarhu za postmenarhalne djevojke. Rezultati analize glavnih komponenti pokazali su i na uzorku predmenarhalnih i postmenarhalnih djevojaka da su čestice zasićene dvjema komponentama: jednom koja se odnosi na ugodne emocije (25, 8% objašnjene varijance ; Cronbach α=0, 91 ; 12 čestica) i drugom koja se odnosi na neugodne emocije (18, 4% objašnjene varijance ; Cronbach α=0, 87 ; 14 čestica). Analiza čestica je pokazala da su i predmenarhalne i postmenarhalne djevojke procijenile slične emocije kao najčešće emocije vezane uz menarhu (osjećaj zrelosti, odraslosti, prirodnosti, zdravlja) te su značajno više izvještavale o ugodnim nego o neugodnim emocijama. Podljestvica ugodnih emocija je u niskoj, ali značajnoj korelaciji s percipiranim pubertalnim sazrijevanjem u obje skupine djevojaka, dok je ljestvica neugodnih emocija u niskoj, ali značajnoj negativnoj korelaciji s dobi menarhe kod postmenarhalnih djevojaka. Upitnik Emo-M se pokazao kao valjan instrument za ispitivanje emocija vezanih uz menarhu kod djevojaka. Struktura emocija vezanih uz prvu menstruaciju je ista kod pred- i postmenarhalnih djevojaka pri čemu djevojke više povezuju menarhu s ugodnim nego neugodnim emocijama. Dobiveni rezultati objašnjeni su u skladu s dosadašnjim spoznajama, a potrebna su daljnja ispitivanja prediktivne valjanosti Emo-M upitnika.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Hrvatsko katoličko sveučilište, Zagreb
Profili:
Sandra Nakić Radoš
(autor)