Pregled bibliografske jedinice broj: 825437
Polimerni kompoziti i hidrogelovi kao obećavajući materijali za obnovu tkiva
Polimerni kompoziti i hidrogelovi kao obećavajući materijali za obnovu tkiva // V. hrvatski simpozij o kemiji i tehnologiji makromolekula 2016.
Zagreb, Hrvatska, 2016. str. 17-17 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 825437 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Polimerni kompoziti i hidrogelovi kao obećavajući materijali za obnovu tkiva
(Polymer composites and hydrogels as promising materials for tissue regeneration)
Autori
Rogina, Anamarija ; Ressler, Antonia ; Rico, Patricia ; Pribolšan, Lidija ; Matić, Igor ; Gallego Ferrer, Gloria ; Marijanović, Inga ; Ivanković, Marica ; Ivanković, Hrvoje.
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Skup
V. hrvatski simpozij o kemiji i tehnologiji makromolekula 2016.
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 14.06.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Hidrogel ; Kitozan ; Hidroksiapatit ; Mehanička svojstva ; hMSCs
(hydrogel ; chitosan ; hydroxyapatite ; mechanical properties ; hMSCs)
Sažetak
Oštećenja koštanog tkiva i zatajenje organa uzrokovano defektima, prijelomima i drugim ozljedama predstavljaju jedan od većih problema očuvanja ljudskog zdravlja. Biološka inertnost postojećih komercijalnih usadaka onemogućuje njihovo prožimanje i srastanje s okolnim tkivom. Stoga je danas liječenje tkivnih oštećenja usmjereno prema regenerativnoj medicini. Regenerativne metode u liječenju koštanih defekata temelje se na primjeni matičnih stanica uzgojenih na biorazgradivom poroznom materijalu koji oponaša izvanstaničnu matricu prirodne kosti s obzirom na površinska, kemijska, biološka i mehanička svojstva. Kompozitni materijali na temelju biorazgradivih polimera i hidroksiapatitne keramike imaju veliki potencijal u obnovi oštećenog tkiva, kao autogeni ili alogeni nadomjestci, zbog sinergije svojstava polimerne (biorazgradivost, biokompatibilnost, mehanička izdržljivost) i hidroksiapatitne faze (bioaktivnost, bioresorpcija). Naša dosadašnja istraživanja ukazala su na važnost mineraloškog sastava visoko poroznih biomaterijala, pripravljenih metodom toplinski inducirane fazne separacije i ekstrakcije, za uzgoj koštanog tkiva. Statičko i dinamičko in vitro uzgajanje mišjih osteoblastnih i ljudskih matičnih stanica potvrdilo je osteogeni utjecaj hidroksiapatita na razvoj novog tkiva. Na temelju dobivenih rezultata utvrđen je optimalni sastav biomaterijala za staničnu adheziju, umnažanje i diferencijaciju. Pozitivni rezultati osteogeneze na poroznim biomaterijalima usmjerili su istraživanja na modifikaciju mehaničkih svojstava s ciljem približavanja čvrstoći prirodne ljudske kosti. Kombinacijom 3D-tiskanih sintetskih biorazgradivih polimera i visokoporozne strukture prirodnog biorazgradivog polimera i hidroksiapatita dobiven je osteogeni biomaterijal visoke tlačne čvrstoće. Najnovija istraživanja potencijalnih koštanih nadomjestaka usmjerena su na sintezu injekcijskih hidrogelova kao „staničnih dostavljača“ koji mogu smanjiti operacijsku invazivnost. Rezultati In vitro inkapsulacije stanica ukazali su na njihovu dobru životnu aktivnost i dispergiranost, a time i na potencijalnu primjenu injekcijskih hidrogelova kao medija za stanični uzgoj.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Biologija, Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb,
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Hrvoje Ivanković
(autor)
Igor Matić
(autor)
Antonia Ressler
(autor)
Anamarija Rogina
(autor)
Marica Ivanković
(autor)
Inga Urlić
(autor)
Lidija Pribolšan
(autor)