Pregled bibliografske jedinice broj: 824868
Model kritičke rasprave u pragmadijalektici
Model kritičke rasprave u pragmadijalektici // »Humanizam u doba neoliberalnog kapitalizma«, 2. regionalni studentski simpozij Filozofskog fakulteta u Splitu i Hrvatskog filozofskog društva / Perišić, Valentina (ur.).
Split: Filozofski fakultet Sveučilišta u Splitu, 2015. str. 30-30 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 824868 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Model kritičke rasprave u pragmadijalektici
(Model of critical dispute in pragmadialectics)
Autori
Perišić, Valentina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
»Humanizam u doba neoliberalnog kapitalizma«, 2. regionalni studentski simpozij Filozofskog fakulteta u Splitu i Hrvatskog filozofskog društva
/ Perišić, Valentina - Split : Filozofski fakultet Sveučilišta u Splitu, 2015, 30-30
ISBN
978-953-7395-81-0
Skup
2. regionalni studentski simpozij Filozofskog fakulteta u Splitu i Hrvatskog filozofskog društva »Humanizam u doba neoliberalnog kapitalizma«
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 07.10.2015. - 10.10.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
kritička rasprava ; pragmadijalektika
(critiical dispute ; pragmadialectics)
Sažetak
U svojemu izlaganju bavit ću se modelom kritičke rasprave u teoriji argumentacije koju iznose Frans Hendrik Van Eemeren (rođen 1946) i Rob Grootendorst (1944-2000). U A systematic theory of argumentation navedeni autori iznose tezu o argumentaciji kao načinu rješavanja razlika u mišljenju, pri čemu uvode model kritičke rasprave kao teorijski alat za analiziranje, evaluaciju i proizvodnju argumentativne rasprave. U takvom pristupu pragmatički i dijalektički uvidi kombinirani su u zasnivanju kritičke rasprave kao metodološke razmjene govornih činova između dviju strana, pri čemu upravo kritička rasprava igra temeljnu ulogu. Za aktualizaciju argumentativne rasprave, a i kritičkog mišljenja koje je njezin osnovni dio, potrebno je znati što je ono kroz povijest predstavljalo da bismo mogli utemeljeno zaključivati o tome koji su njegovi suvremeni potencijali. Iz toga razloga u svojemu izlaganju bavit ću se povijesnim temeljem argumentativne rasprave koji se od antičke Grčke neprestano razvija sve do 21. stoljeća. Uz to, namjera mi je ukazati na metodu kritičke rasprave te osnovne postavke pragma-dijalektičkog pristupa argumentaciji zbog relevantnosti njezina istraživanja i napose pragmatičke upotrebe.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filozofija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet u Splitu