Pregled bibliografske jedinice broj: 821635
Mikromreže i fleksibilna trošila
Mikromreže i fleksibilna trošila // MIPRO 2015 / Komen, Vitomir (ur.).
Rijeka: Hrvatska udruga za informacijsku i komunikacijsku tehnologiju, elektroniku i mikroelektroniku - MIPRO, 2015. str. 1-8 (pozvano predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 821635 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mikromreže i fleksibilna trošila
Autori
Kuzle, Igor
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
MIPRO 2015
/ Komen, Vitomir - Rijeka : Hrvatska udruga za informacijsku i komunikacijsku tehnologiju, elektroniku i mikroelektroniku - MIPRO, 2015, 1-8
ISBN
978-1-5386-2211-7
Skup
MIPRO 2015
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 25.05.2015. - 29.05.2015
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
mikromreže ; fleksibilnost ; smart grid
(microgrid ; flexibility ; smart grid)
Sažetak
Agregiranje skupina potrošača i distribuirane proizvodnje (DP) na istoj lokaciji s jedinstvenim upravljanjem naziva se konceptom mikromreže. U početku su se mikromreže spominjale samo u kontekstu integracije obnovljivih izvora energije (OIE), a danas se poimanje mikromreža proširilo, te se one definiraju kao skup trošila, DP i spremnika energije upravljanih na koordiniran način s ciljem pouzdane razmjene energije s ostatkom sustava preko jednog susretnog mjesta priključka (engl. Point of Common Coupling - PCC). Za predmetnu koordinaciju proizvodnje i potrošnje unutar mikromreže potrebna je primjena informacijsko komunikacijskih tehnologija (ICT) te su mikromreže najznačajnija sastavnica naprednih elektroenergetskih mreža (engl. Smart Grids). Posebnu kategoriju trošila čine električna vozila koja se mogu koristiti i kao spremnici energije te će ona u konceptu mikromreže biti posebno obrađena. Prednosti mikromreža su višestruke te uključuju smanjenje emisija štetnih plinova, smanjenje gubitaka na distribucijskim vodovima, smanjenje trajanje prekida napajanja korisnika, smanjenje troška goriva, pružanje pomoćnih usluga sustava, uspješniju integraciju OIE, pružanje rezerve i sl. što će u radu biti detaljnije obrađeno. Osim tehnologija koje se koriste u mikromrežama prezentirati će se i načini osiguranja fleksibilnosti mikromreža. Fleksibilnost mikromreža je svojstvo uravnoteženja nesigurnosti i varijabilnosti potrošnje i proizvodnje kako bi se smanjio njihov mogući negativni utjecaj na distribucijski elektroenergetski sustav (DEES), na taj način susretno mjesto priključenja mikromreže i DEESa postaje fleksibilno energetsko čvorište.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Elektrotehnika