Pregled bibliografske jedinice broj: 820594
Primjena tandemske masene spektrometrije u identifikaciji sastavnica glavulja
Primjena tandemske masene spektrometrije u identifikaciji sastavnica glavulja // 5. simpozij studenata farmacije i medicinske biokemije FARMEBS 2016, Knjiga sažetaka / Kindl, Marija (ur.).
Zagreb: Farmaceutsko-biokemijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2016. str. 15-15 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 820594 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Primjena tandemske masene spektrometrije u
identifikaciji sastavnica glavulja
(Use of tandem mass spectrometry in the
identification of globe daisies' constituents)
Autori
Friščić, Maja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
5. simpozij studenata farmacije i medicinske biokemije FARMEBS 2016, Knjiga sažetaka
/ Kindl, Marija - Zagreb : Farmaceutsko-biokemijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2016, 15-15
Skup
5. simpozij studenata farmacije i medicinske biokemije FARMEBS 2016
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 04.06.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Globularia spp. ; HPLC-MSn ; biljna metabolomika
(Globularia spp. ; HPLC-MSn ; plant metabolomics)
Sažetak
Tekućinska kromatografija spregnuta s masenom spektrometrijom (LC-MS) jedna je od najvažnijih tehnika koje se primjenjuju u biljnoj metabolomici, pri čemu je ionizacija elektroraspršenjem (ESI) najčešće primjenjivana tehnika ionizacije. Budući da se ESI tehnikom u pravilu dobiva mali broj ioniziranih fragmenata (tzv. blaga ionizacijska tehnika), a time i malo informacija o strukturi neke molekule, detaljnije informacije o strukturi moguće je dobiti pomoću sudarom-potpomognute fragmentacije iona (CID) u kojoj ionizirani fragmenti nastaju kao posljedica sudara iona analita s molekulama inertnog plina. Ionski fragmenti i putevi fragmentacije dobiveni na ovaj način ukazuju na pojedine strukturne značajke nepoznatih spojeva, a navedena istraživanja moguće je provesti pomoću tandemske masene spektrometrije [1]. Grmasta glavulja (Globularia alypum) je biljna vrsta koja se primjenjuje u narodnoj medicini mediteranskih zemalja u liječenju šećerne bolesti, upale te probavnih i drugih tegoba [2]. Navedena je vrsta u Hrvatskoj zastupljena samo jednom populacijom na području Konavoskih stijena, dok je nekoliko srodnih vrsta široko rasprostranjeno [3]. Svrha ovog rada bila je istražiti kemijski sastav vrsta roda Globularia koje su široko rasprostranjene na području Hrvatske (G. cordifolia, G. meridionalis i G. punctata) i usporediti ga sa sastavom kod nas gotovo ugrožene grmaste glavulje, a s ciljem procjene biomedicinskog potencijala slabije istraženih vrsta. Istraživanje je provedeno pomoću tandemske masene spektrometrije (ESI, negativan način rada) na metanolnim ekstraktima nadzemnih dijelova odabranih vrsta glavulja nakon prethodnog razdvajanja njihovih sastavnica tekućinskom kromatografijom visoke djelotvornosti spregnutom s fotodiodnim detektorom (HPLC-PDA). Identifikacija spojeva temeljila se na usporedbi dobivenih vremena zadržavanja, ultraljubičastih i masenih spektara te analizi fragmenata dobivenih CID-om s istim podacima dobivenim za standardne spojeve i/ili usporedbom s dostupnom literaturom. Primijenjenom metodom identificirano je ukupno 85 sastavnica, od kojih su najzastupljeniji bili iridoidi, feniletanoidi i flavonoidi. U istraživanim vrstama uočena je prisutnost biološki aktivnih spojeva karakterističnih za vrstu G. alypum, kao što su verbaskozid (G. cordifolia, G. meridionalis i G. punctata) i globularin (G. punctata). Tandemska masena spektrometrija u kombinaciji s tekućinskom kromatografijom pokazala se na primjeru odabranih vrsta glavulja kao korisna tehnika u paralelnoj identifikaciji velikog broja biljnih metabolita. Detaljna analiza puteva fragmentacije dobivenih navedenom metodom u kombinaciji s literaturnim podacima omogućila je ne samo identifikaciju prethodno izoliranih spojeva, već i provizornu/preliminarnu identifikaciju srodnih spojeva čija prisutnost u istraživanim vrstama nije bila prethodno zabilježena.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Farmacija