Pregled bibliografske jedinice broj: 81851
Društveni položaj starijih osoba u Dalmaciji
Društveni položaj starijih osoba u Dalmaciji // Radovi Filozofskog fakultet u Zadru, 4 (1989), 27-41 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 81851 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Društveni položaj starijih osoba u Dalmaciji
(The Social Position of Elders in Dalmatia)
Autori
Bjelajac, Slobodan
Izvornik
Radovi Filozofskog fakultet u Zadru (0352-4140) 4
(1989);
27-41
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Starije osobe; društveni položaj; društvena moć; ugled; bogatstvo; starenje; grad; selo; senilizacija
(Elders; Social Position; Social Power; Wealth; Respect; Aging Process; Urban; Rural; Senilisation)
Sažetak
Polazeći od problema starenja populacije koji je u Dalmaciji u zadnje vrijeme izrazit, analiziraju se rezultati anketiranja pripadnika "treće dobi", posebno s aspekta njihovog društvenog položaja u raspodjeli materijalnih dobara, društvene moći i društvenog ugleda. Postoje razlike između Dalmacije i drugih područja u svijetu gdje je proces starenja također intenzivan, ali i razlike u društvenom položaju starijih osoba. Tako, dok je proces starenja u razvijenijim zemljama izraženiji u urbanim nego u ruralnim sredinama, u Dalmaciji je obrnuto, a uvjeti života starijih osoba su daleko lošiji. Što je područje manje urbanizirano, veći je udjel starijih osoba. To je rezultat urbanizacijskih procesa koji je s obzirom na dob u Dalmaciji bio izrazito selektivan. Senilizacija populacije je jedan od faktora lošijih uvjeta života. Čak i kad ne bi bilo materijalnih problema i onih koji su vezani uz pristupačnost zdravstvene i socijalne zaštite, a oni su obzirom na karakter ruralnih naselja u nas izrazito prisutni, ostaje izražen problem usamljenosti, koji starijim osobama prema rezultatima istraživanja čak i teže pada od svih ostalih. Većina ispitanika pripada onemoćalim poljoprivrednicima koji ne mogu sami sebe izdržavati. Postoji i izrazita socijalna diferencijacija među starijim osobama, kao i razlike koje iz toga proizilaze u mogućnostima življenja. I to se značajno razlikuje s obzirom na rezidencijalni status. U gradu je to nekako lakše nego na selu, jer većina starijih osoba u gradu ima kakvu-takvu mirovinu, a i kontakt s drugim generacijama je lakše uspostaviti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Napomena
Radovi / Sveučilište u Splitu, Filozofski fakultet u Zadru, OOUR prirodoslovno-matematičkih znanosti i odgojnih područja u Splitu (1984.-1989.)