Pregled bibliografske jedinice broj: 815323
Projekt "Vukovar - mjesto posebnog pijeteta"
Projekt "Vukovar - mjesto posebnog pijeteta" // Što je Vukovar Hrvatskoj i Europi? / Živić, Dražen ; Špoljar Vržina, Sanja ; Žebec Šilj, Ivana ; Mihaljević, Vine (ur.).
Zagreb : Vukovar: Institut društvenih znanosti Ivo Pilar ; Ogranak Matice hrvatske u Vukovaru, 2016. str. 167-199 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 815323 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Projekt "Vukovar - mjesto posebnog pijeteta"
(Project Vukovar: A Place of Special Piety)
Autori
Iljkić, Vlado ; Mihalić, Neva ; Živić, Dražen ; Iljkić, Josipa
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Što je Vukovar Hrvatskoj i Europi?
/ Živić, Dražen ; Špoljar Vržina, Sanja ; Žebec Šilj, Ivana ; Mihaljević, Vine - Zagreb : Vukovar : Institut društvenih znanosti Ivo Pilar ; Ogranak Matice hrvatske u Vukovaru, 2016, 167-199
ISBN
978-953-7964-23-8
Skup
Što je Vukovar Hrvatskoj i Europi?
Mjesto i datum
Vukovar, Hrvatska, 12.11.2015. - 13.11.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Vukovar; rat; mjesto posebnog pijeteta
(Vukovar; war; a place of special piety)
Sažetak
U Vukovaru nema ulice u kojoj tijekom rata i okupacije netko nije poginuo ili bio ubijen, nema gradske četvrti u kojoj nije pronađena masovna ili pojedinačna grobnica žrtava agresije, nema vukovarske obitelji u kojoj netko nije teško stradao, nasilno odveden, zatočen ili se još uvijek nalazi na popisu nestalih osoba. U pojedinim dijelovima grada (Velepromet) i njegovoj najbližoj okolici (Ovčara) počinjeni su najmonstruozniji ratni zločini s elementima genocida. Približno devedeset posto grada bilo je sravnjeno sa zemljom, spaljeno i opljačkano, a preživjelim i protjeranim građanima dugi niz godina nije bilo omogućeno saznanje o njihovim najmilijima. Nedostatak pijeteta prema žrtvama, onima kojih više nema i onima za koje još ne znamo gdje su, ali i nerazumijevanje prema preživjelim stradalnicima koji sada žive u Vukovaru, diljem Hrvatske i svijeta, te nedostatak razumijevanja za mučeništvo Vukovara na cijelom njegovom području, izuzetno je traumatizirajuće za veći dio populacije izravnih stradalnika i branitelja Domovinskog rata, kao i članova njihovih obitelji i drugih građana Vukovara i Hrvatske. Stoga, autori smatraju legitimnim, opravdanim i moralno neupitnim tražiti da se cijelo područje Grada Vukovara, zbog neizmjernih ljudskih stradanja i trpljenja, proglasi Mjestom posebnoga pijeteta, za koje će vrijediti i posebni standardi ponašanja. Podržavanjem ovoga zahtjeva, hrvatskoj javnosti i građanima Vukovara, pokazali bi kako postoji visoko razvijena svijest o tome što se u Vukovaru doista dogodilo. Time bi dokazali kako se cijeni golemo herojstvo i žrtva koja je kod stvaranja i obrane hrvatske države podnesena upravo ovdje. Vukovar je općeprihvaćeni simbol pobjede, ali i stradanja u Domovinskom ratu te kao takav treba ostati i dalje, za sve buduće generacije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Demografija, Povijest
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb