Pregled bibliografske jedinice broj: 814038
PROSTORNO – VREMENSKE RAZLIKE U SELIDBI I NOVAČENJU VRSTA IZ PORODICE MUGILIDAE NA ŠIREM PODRUČJU KORNATA
PROSTORNO – VREMENSKE RAZLIKE U SELIDBI I NOVAČENJU VRSTA IZ PORODICE MUGILIDAE NA ŠIREM PODRUČJU KORNATA, 2015., diplomski rad, diplomski, Sveučilišni odjel za studije mora, Split
CROSBI ID: 814038 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
PROSTORNO – VREMENSKE RAZLIKE U SELIDBI I NOVAČENJU VRSTA IZ PORODICE MUGILIDAE NA ŠIREM PODRUČJU KORNATA
(SPACE AND TIME DIFERENCES IN MIGRATIONS AND RECRUITMENT OF SPECIES OF THE FAMILY MUGILIDAE IN THE WIDER KORNATI ARCHIPELAGO)
Autori
Lozančić, Anita
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Sveučilišni odjel za studije mora
Mjesto
Split
Datum
25.09
Godina
2015
Stranica
54
Mentor
Matić-Skoko, Sanja
Ključne riječi
selidba; novačenje; Mugilidae; Kornati
(migration; recruitment; Mugilidae; Kornati Archipelago)
Sažetak
Priobalna morska područja poput plitkih uvala kornatskog arhipelaga, predstavljaju značajna staništa različitih vrsta nedoraslih stadija riba. Za potrebe ovog rada, na 7 uvala šireg kornatskog područja lovljene su populacije nedoraslih stadija riba iz porodice Mugilidae. Ulovljeni su primjerci svih 6 vrsta koje nastanjuju Jadran: Liza aurata, Liza ramada, Liza saliens, Oedalechilus labeo, Chelon labrosus i Mugil cephalus. Za svaku vrstu je određena brojnost jedinki po uvalama, ukupna biomasa po uvalama, dužinsko-maseni odnos te su određene najzastupljenije dužinske frekvencije vrste po uvali. Ustanovljeno je da je L. aurata najbrojnija u uvali Sovlja u užujku, L. ramada u uvali Lavsa u kolovozu, L. saliens u uvali Sovlja u prosincu, O. labeo u uvali Studena u lipnju, C. labrosus u uvali Sovlja u lipnju i prosincu i M. cephalus u uvali Sovlja u listopadu. Najviše nedoraslih primjeraka L. aurata lovljeno je u proljeće, L. ramada ljeti, L. saliens zimi, O. labeo ljeti i M. cephalus zimi. Mugil cephalus lovio se samo u uvalama Sovlja i Žaborić. Statistička analiza višestruke varijance je pokazala da postoji statistički značajna razlika u korištenju priobalnih i vanjskih kornatskih uvala, potencirajući važnost i jednih i drugih, ovisno o vrsti, kao područja rastilišta i hranilišta nedoraslih cipala.
Izvorni jezik
Hrvatski