Pregled bibliografske jedinice broj: 814028
Socijalno pitanje i Katolički pokret
Socijalno pitanje i Katolički pokret // Katolicizam, modernizam i književnost : zbornik izlaganja sa znanstvenog simpozija održanog u povodu 50. obljetnice smrti dr. Ljubomira Marakovića (1887-1959) / Lončarević, Vladimir ; Šestak, Ivan (ur.).
Zagreb: Institut Fontes Sapientiae, 2011. str. 335-360 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 814028 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Socijalno pitanje i Katolički pokret
(Social issues and Catholic movement)
Autori
Čulo, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Katolicizam, modernizam i književnost : zbornik izlaganja sa znanstvenog simpozija održanog u povodu 50. obljetnice smrti dr. Ljubomira Marakovića (1887-1959)
/ Lončarević, Vladimir ; Šestak, Ivan - Zagreb : Institut Fontes Sapientiae, 2011, 335-360
ISBN
978-953-95205-7-9
Skup
Znanstveni simpozij održan u povodu 50. obljetnice smrti dr. Ljubomira Marakovića (1887-1959)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 26.11.2009
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Hrvatski katolički pokret ; socijalno pitanje ; kršćanske vrijednosti ;
(Croatian Catholic movement ; social issue ; Christian values ;)
Sažetak
Hrvatska tradicionalna građanska i katolička baština dvadesetog stoljeća je slabo poznata, a osobito je neistražena katolička socijalna misao. Unošenje kršćanskih vrijednosti u sva područja ljudskog djelovanja bila je temeljna odrednica katoličkih pokreta od sredine 19. do sredine 20. stoljeća. Odgoj, obrazovanje, književnost, umjetnost, katolički tisak, politika, ekonomija, karitativno djelovanje bila su samo neka od područja djelovanja, a koja su dovodila do rasprava i sinergijske povezanosti s temeljnim socijalnim pitanjima. Socijalne rasprave se pojavljuju tijekom 19. stoljeća u europskim zemljama, da bi se u Hrvatskoj pod jakim njemačkim, slovenskim i francuskim utjecajem to dogodilo početkom 20. stoljeća, i to ponajprije promišljanjima o pitanjima seljaka i zadrugarstva, a potom u 30-tim godinama prošlog stoljeća i o radničkim pitanjima. Pri tome, naglasak je bio na nužnosti angažmana i vjere u vlastite snage, a što je osobito vidljivo iz djela Milana Ivšića i Bonifacija Perovića.
Izvorni jezik
Hrvatski