Pregled bibliografske jedinice broj: 813905
Hrvatska u europskom sustavu primjene i nadzora socijalnih prava - prvi zaključci Europskog odbora za socijalna prava o usklađenosti hrvatskog zakonodavstva i prakse s odredbama Europske socijalne povelje
Hrvatska u europskom sustavu primjene i nadzora socijalnih prava - prvi zaključci Europskog odbora za socijalna prava o usklađenosti hrvatskog zakonodavstva i prakse s odredbama Europske socijalne povelje // Radno pravo, 4 (2007), 5; 43-60 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, stručni)
CROSBI ID: 813905 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Hrvatska u europskom sustavu primjene i nadzora socijalnih prava - prvi zaključci Europskog odbora za socijalna prava o usklađenosti hrvatskog zakonodavstva i prakse s odredbama Europske socijalne povelje
(Croatia in the European system of application and supervision of social rights - the first conclusions of the European Committee of Social Rights on the compatibility of the Croatian legislation and practice with the provisions of the European Social Charter)
Autori
Čulo, Ivan
Izvornik
Radno pravo (1845-1500) 4
(2007), 5;
43-60
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
Hrvatska; zaključci; Europski odbor za socijalna prava; Europska socijalna povelja
(Croatia; the conclusions; the European Committee of Social Rights; European Social Charter)
Sažetak
U studenom 2002. Republika Hrvatska je potvrdila, a tijekom 2003. stupili su na snagu akti Vijeća Europe - Europska socijalna povelja, Dodatni protokol Europskoj socijalnoj povelji, Protokol o izmjenama Europske socijalne povelje i Dodatni protokol Europskoj socijalnoj povelji kojim se uspostavlja sustav kolektivnih žalbi. Ratifikacija tih akata je bila presudan korak u europeizaciji hrvatske socijalne politike, a označila je i ulazak Hrvatske u europski sustav primjene i nadzora socijalnih prava. Hrvatska se obvezala primjenjivati odredbe 12 manje zahtjevnih članaka iz Europske socijalne povelje, sastavljene u Torinu 18. listopada 1961. te prva tri članka Dodatnog protokola Europskoj socijalnoj povelji, sastavljenog u Strasbourgu 5. svibnja 1988. Slijedom prvog hrvatskog izvješća o prihvaćenim odredbama nedavno su uslijedili zaključci Europskog odbora za socijalna prava o usklađenosti hrvatskog zakonodavstva i prakse s odredbama Europske socijalne povelje, koji predstavljaju prvo sustavnije europsko viđenje hrvatskog socijalnog, ali i srodnih sustava. Očita je potreba poduzimanja brojnih mjera na socijalnom području u hrvatskom pristupu europskim integracijama, ali i promjene načina površnog shvaćanja međunarodno preuzetih obveza.
Izvorni jezik
Hrvatski