Pregled bibliografske jedinice broj: 813825
Pravo na socijalnu i medicinsku pomoć i pravo korištenja usluga socijalnih službi u Europskoj socijalnoj povelji
Pravo na socijalnu i medicinsku pomoć i pravo korištenja usluga socijalnih službi u Europskoj socijalnoj povelji // Radno pravo, 6 (2009), 2; 50-59 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, stručni)
CROSBI ID: 813825 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pravo na socijalnu i medicinsku pomoć i pravo korištenja usluga socijalnih službi u Europskoj socijalnoj povelji
(The right to social and medical assistance and right to benefit from social welfare services in European social charter)
Autori
Čulo, Ivan ; Šentija-Knežević Mirela
Izvornik
Radno pravo (1845-1500) 6
(2009), 2;
50-59
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
pravo na socijalnu i medicinsku pomoć; pravo korištenja usluga socijalnih službi; Europska socijalna povelja
(right to social and medical assistance; right to benefit from social welfare services; European social charter)
Sažetak
Države koje su prihvatile članak 13. Europske socijalne povelje obvezale su se da će radi osiguranja učinkovitog ostvarivanja prava na socijalnu i medicinsku pomoć: 1. osigurati da svatko tko nema dovoljno prihoda i tko ih nije u mogućnosti ostvariti vlastitim naporima ili ih dobiti iz nekog drugog izvora, posebice u obliku davanja temeljem sustava socijalne sigurnosti, može dobiti odgovarajuću pomoć i, u slučaju bolesti, njegu koju iziskuje njegovo stanje ; 2. jamčiti da osobama koje se koriste takvom pomoći zbog toga neće biti smanjena politička ili socijalna prava ; 3. osigurati da svatko može od nadležnih javnih ili privatnih službi dobiti svaki savjet i svaku osobnu pomoć nužnu kako bi se spriječila, uklonila ili ublažila osobna ili obiteljska ugroženost ; 4. primjenjivati odredbe stavaka 1., 2. i 3. ovoga članka kako na svoje državljane tako i na državljane drugih ugovornih stranaka koji zakonito borave na njihovom teritoriju, sukladno obvezama koje imaju temeljem Europske konvencije o socijalnoj i medicinskoj pomoći, potpisane u Parizu 11. prosinca 1953. Članak 14. Povelje obvezuje države potpisnice da će radi osiguranja učinkovitog ostvarivanja prava korištenja usluga socijalnih službi: 1. promicati ili organizirati službe koje će primjenom metoda socijalnog rada pridonijeti dobrobiti i razvoju pojedinaca i skupina u zajednici, kao i njihovoj prilagodbi socijalnoj sredini ; te 2. ohrabrivati sudjelovanje pojedinaca te dobrovoljnih ili drugih organizacija u stvaranju i održavanju takvih službi. U radu se analizira sadržaj i opseg odredbi članaka 13. i 14. Povelje, te usklađenost zakonodavstva i prakse u državama članicama s tim odredbama Povelje.
Izvorni jezik
Hrvatski