Pregled bibliografske jedinice broj: 813671
Eutanazija i distanazija
Eutanazija i distanazija // Palijativna medicina: temeljna načela i organizacija ; klinički pristup terminalnom bolesniku ; medicinska etika / Brkljačić, M ; Šamija, M ; Belev, B ; Strnad, M ; Čengić, T (ur.).
Zagreb : Rijeka: Grafika Markulin ; Zaklada Onkologija ; Sveučilište u Rijeci, 2013. str. 308-319
CROSBI ID: 813671 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Eutanazija i distanazija
(Euthanasia and dysthanasia)
Autori
Sorta-Bilajac Turina, Iva
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Palijativna medicina: temeljna načela i organizacija ; klinički pristup terminalnom bolesniku ; medicinska etika
Urednik/ci
Brkljačić, M ; Šamija, M ; Belev, B ; Strnad, M ; Čengić, T
Izdavač
Grafika Markulin ; Zaklada Onkologija ; Sveučilište u Rijeci
Grad
Zagreb : Rijeka
Godina
2013
Raspon stranica
308-319
ISBN
978-953-638-497-6
Ključne riječi
eutanazija, distanazija, medicinska etika
(euthanasia, dysthanasia, medical ethics)
Sažetak
Problematika smrti i umiranja oduvijek je, kao i pitanje početka života, bila jednim od vodećih predmeta teološke i filozofske rasprave. Medicina se s praktičnim aspektima tih dvaju fenomena svakodnevno susreće. U Hipokratovo doba liječnik je bio uvelike svjestan ograničenja „umijeća medicine“ pri susretu s teškom bolešću ili smrću. Njegova je uloga uz uzglavlje umirućeg bila ponajviše uloga tješitelja, bolesnikova pratioca u poodmaklom stadiju bolesti, koji čini najviše što može da bi ublažio bol i patnju i omogućio bolesniku da dostojno proživi svoje posljednje dane. No, od Hipokrata do danas, medicinsko poimanje zdravlja i bolesti, života i smrti, uvelike se promijenilo. Stručno-znanstvena paradigma medicine ponosi se – s dovoljno razloga – golemim napretkom u biomedicinskim znanostima i tehnologiji u posljednjih stotinu godina. Nekada smrtne bolesti i ozljede, danas su, uz adekvatan tretman, izlječive. Ponos se, međutim, lako pretvara u aroganciju, a smrt, umjesto da bude prirodan završetak života, pretvara se u neprijatelja kojeg treba poraziti, ili u neugodan neuspjeh high-tech medicine kojeg treba prikriti. Suvremena medicinska etika susreće se upravo s takvim novim etičkim dilemama do kojih dolazi zbog sve složenijih uvjeta pri donošenju medicinskih odluka, kako za zdravstvene djelatnike, tako i za laike u medicini, koji su u to odlučivanje uključeni. Ta složenost izrazito je prisutna upravo u raspravi o smrti i umiranju, pri čemu je potrebno učiniti odmak od znanstveno- tehnološke simplifikacije koja redukcionistički i kratkovidno svodi problem na dva osnovna gledišta: biti za ili protiv.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Filozofija
Napomena
Sveučilišni udžbenik Odlukom Povjerenstva za izdavačku djelatnost Sveučilišta u Rijeci, Klasa 602-09/13-01/09 ; Ur. broj: 2170-57-05-13-3