Pregled bibliografske jedinice broj: 812689
"Prosvijećena modernizacija" -mogućnosti i ograničenja historijske konceptualizacije
"Prosvijećena modernizacija" -mogućnosti i ograničenja historijske konceptualizacije // Hrvati i Srbi u Habsburškoj Monarhiji u 18. stoljeću: interkulturni aspekti "prosvijećene modernizacije". Zbornik radova s Hrvatsko-srpskog znanstvenog kolokvija 2011. / Roksandić, Drago (ur.).
Zagreb: FF Press, 2014. str. 11-24
CROSBI ID: 812689 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
"Prosvijećena modernizacija" -mogućnosti i ograničenja historijske konceptualizacije
("Enlightened modernization" - possibilities and limitations of the historical conceptualization)
Autori
Blažević, Zrinka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, ostalo
Knjiga
Hrvati i Srbi u Habsburškoj Monarhiji u 18. stoljeću: interkulturni aspekti "prosvijećene modernizacije". Zbornik radova s Hrvatsko-srpskog znanstvenog kolokvija 2011.
Urednik/ci
Roksandić, Drago
Izdavač
FF Press
Grad
Zagreb
Godina
2014
Raspon stranica
11-24
ISBN
978-953-175-530-6
Ključne riječi
prosvijećena modernizacija, (proto)nacionalna ideologija, Pavao Ritter Vitezović, Đorđe Branković
(enlightened modernization, (proto)national ideology, Pavao Ritter Vitezović, Đorđe Branković)
Sažetak
U radu će se iz metateorijske perspektive pokušati ispitati spoznajne, objasnidbene i praktično- istraživačke mogućnosti i ograničenja pojma "prosvijećena modernizacija" kao heurističkog okvira za historijsku konceptualizaciju složenih i proturječnih društvenih, političkih, ekonomskih i kulturnih promjena u Habsburškoj Monarhiji tijekom 18. stoljeća. Na tragu recentnih historijskih interpretacija prosvjetiteljstva i habsburškog apsolutizma te teorijskih postulata histoire croisée, pokušat će se predložiti konceptualizacija "prosvijećene modernizacije" kao kompleksne socio- političke figuracije i dinamične transakcijske prakse koja je trajno oscilirala u nerazrješivoj ambivalenciji između modernizacijskih i konzervativnih, integracijskih i dezintegracijskih, centripetalnih i centrifugalnih tendencija i težnji triju interdependentnih historijskih aktera: središnje vlasti, staleških instancija te pripadnika obrazovane elite. Naposljetku, usporedbom protonacionalnih ideoloških programa Pavla Rittera Vitezovića i Đorđa Brankovića nastalih na prijelazu 17. u 18. stoljeće, pokušat će se egzemplificirati kompleksan i često konfliktan proces simboličko- političkih ukrštanja u kojima su se stvarale asimetrične i hibridne konstelacije "prosvijećenog" znanja i moći.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest