Pregled bibliografske jedinice broj: 809728
Cost-Benefit Analysis of Smart Grids Implementation
Cost-Benefit Analysis of Smart Grids Implementation // Zbornik radova: 23. Forum: Energy day in Croatia, HED, World Energy Council / Granić, Goran ; Jelavić, Branka (ur.).
Zagreb: Hrvatsko energetsko društvo (HED), 2014. 8., 7 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 809728 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Cost-Benefit Analysis of Smart Grids Implementation
Autori
Tomšić, Željko ; Pongrasic, Marijana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova: 23. Forum: Energy day in Croatia, HED, World Energy Council
/ Granić, Goran ; Jelavić, Branka - Zagreb : Hrvatsko energetsko društvo (HED), 2014
Skup
23. Forum: Energy day in Croatia, HED, World Energy Council, 2014
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 28.11.2014
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
EKONOMSKA ANALIZA ; DOBIT ; TROŠKOVI ; NAPREDNE MREŽE
(Economic Analsys ; Profit ; Costs ; Smart Grids)
Sažetak
U radu su prikazane smjernice za provođenje analize dobiti i troškova projekata koji se odnose na implementaciju naprednih sustava u prijenosu i distribuciji električne energije, odnosno projekata koji doprinose izgradnji naprednih mreža (Smart Grid). Također su navedena ograničenja današnje elektroenergetske mreže, te rješenja koja nudi napredna mreža. S ekonomskog stajališta, glavna karakteristika naprednih mreža su velike početne investicije, dok se koristi pojavljuju tek nakon određenog vremena, s rizikom da ostvarene uštede budu manje od predviđenih. Stoga je prije same implementacije projekata potrebno provesti sveobuhvatnu analizu takvih projekata koja se sastoji od ekonomske i kvalitativne analize. U radu je korištena metodologija razvijena u američkom institutu za energiju, EPRI. Ta se metodologija pokazala sveobuhvatnom, primjenjivom, ali i jednostavnom i lako razumljivom. Opisani su koraci EPRI metodologije te karakteristike drugih metodologija koje se oslanjaju na nju: metodologija razvijena u Joint Research Center-u te metodologija za analizu implementacije naprednih brojila, koje se često zasebno analiziraju. Definirani su troškovi i dobiti te kategorije u koje se mogu svrstati. Kao dio kvalitativne analize projekata, opisan je socijalni učinak projekata naprednih mreža. Kod definiranja troškova posebnu pozornost treba obratiti na implementaciju intermitirajućih izvora energije kod kojih se javljaju dodatni troškovi. U radu su navedene kategorije dodatnih troškova. Na kraju referata, nalazi se pregled dosadašnjeg ostvarenja i planovi budućih investicija u projekte izgradnje naprednih mreža u zemljama Europske Unije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Elektrotehnika
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet elektrotehnike i računarstva, Zagreb
Profili:
Zeljko Tomšić
(autor)