Pregled bibliografske jedinice broj: 806581
Alodijalna struktura i prihodi s alodija na Čakovečkom vlastelinstvu u 17. stoljeću.
Alodijalna struktura i prihodi s alodija na Čakovečkom vlastelinstvu u 17. stoljeću. // Donjomeđimurski zbornik, Volumen I. (2013), 1.; 97-108 (podatak o recenziji nije dostupan, prethodno priopćenje, znanstveni)
CROSBI ID: 806581 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Alodijalna struktura i prihodi s alodija na Čakovečkom vlastelinstvu u 17. stoljeću.
(Alodial structure and income on Čakovec estate in the 17th century.)
Autori
Milinović, Aleksej
Izvornik
Donjomeđimurski zbornik (1849-2185) Volumen I.
(2013), 1.;
97-108
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, prethodno priopćenje, znanstveni
Ključne riječi
Domenijalna zemlja-alodij; Čakovečko vlastelinstvo; bonitet tla; Ugarska komora; zemljišni kapital-prometna vrijednost zemlje.
(Land-owning alodium; Čakovec estate; soil capability; Camera regia Hungarico-Aulica/Hungarian chamber; land equity-market value of the land.)
Sažetak
Svaka je alodijalna površina imala svoju zasebnu gospodarsku vrijednost, ovisno o njenoj vrsti, bonitetu tla, visini prosječnog godišnjeg prinosa, intenzitetu iskorištavanja, količini rada na melioraciji i kultiviranju tla, udaljenosti, izloženosti poplavama i dr. U razdoblju od 1638. do 1672. stvoreno je više novih alodija na uvećanim površinama. No, već 1673. popisivači su zabilježili značajno smanjenje površina oranica pod Ugarskom komorom. Od 1672. do 1692. došlo je do znatnog smanjenja površine oranica. Zamjetna je i velika važnost alodijalnih vinograda, a ribnjaci, vrtovi i voćnjaci su na posjedima Zrinskih bili isključivo u sastavu alodija. Jedno od važnih i isključivih vlastelinskih prava je u 17. stoljeću bilo pravo ribolova, a pojedine su rijeke i potoci bili određeni samo za vlastelinski ribolov. Vrijednost šuma u 17. stoljeću se na vlastelinstvima i plemićkim posjedima procjenjivala samo kao neposredan prihod, bez upotrebne vrijednosti. Premda najraširenije po površini, često nisu bile ni popisivane. Nasuprot toga, vinogradi su bili najvredniji dio alodijalnih poljoprivrednih površina, a potom su slijedile oranice, livade, šume, ribnjaci i vrtovi. U novčanoj vrijednosti imanja na Čakovečkom vlastelinstvu uz samu kapitaliziranu vrijednost godišnje neto rente trebamo pridodati vrijednost investicija u zemlju, ali i intenzitet iskorištavanja kako bi dobili zemljišni kapital tj. prometnu vrijednost zemlje. Ovdje korišteni popisi procjene Ugarskoj su komori ukazivali na vrijednost i rentabilnost pojedinih imanja. Ista je kroz svoju gospodarsku politiku potom ostvarila bitno povećanu eksploataciju alodija.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- -333883