Pregled bibliografske jedinice broj: 806553
Neke karakteristike poljoprivrede na periferiji Europe u 20. stoljeću
Neke karakteristike poljoprivrede na periferiji Europe u 20. stoljeću // Poljoprivredne aktualnosti / Gotlin, Josip (ur.).
Zagreb: Poljoprivredni centar Hrvatske, 1993. str. 409-424 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 806553 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Neke karakteristike poljoprivrede na periferiji Europe u 20. stoljeću
(Some characteristics of agriculture on the periphery of Europe in the twentieth century)
Autori
Jovančević, Radmila
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Poljoprivredne aktualnosti
/ Gotlin, Josip - Zagreb : Poljoprivredni centar Hrvatske, 1993, 409-424
Skup
Ratarska i stočarska proizvodnja u novim uvjetima
Mjesto i datum
Pula, Hrvatska, 22.02.1993. - 26.02.1993
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Karakteristike poljoprivrede; Europski centar; europska periferija;
(Characteristics of agriculture; the European Centre; the European periphery)
Sažetak
Pristupnica u ovom radu analitički istražuje rezultate u razvoju poljoprivrede u Centru i na Periferiji Europe tijekom zadnjih 60 godina. Dokazuje kako su zemlje Centra u tom dugom vremenskom razdoblju uspjele povećavati svoju ponudu poljoprivrednih proizvoda značajno brže nego što je rasla potražnja. Zato te zemlje europskog centra, koje su 1934/8 bile neto- uvoznice i žita i mesa, danas postaju neto-izvoznici. To je postignuto pretežito zahvaljujući agrarnoj politici zemalja centra (pomoć poljoprivredi putem visokih internih cijena, sa stabilnim, razrađenim sustavom subvencioniranja poljoprivredne proizvodnje, koja je dovedena do vrhunca zajedničkom agrarnom politikom zemalja Europske unije). Nasuprot tome, nepovoljne ekonomske prilike kod perifernih zemalja (posebno Južne i istočne Europe) donijele su negativne posljedice poljoprivrednom sektoru. Pomoć poljoprivrednim proizvođačima bila je mala ( a u mnogim od tih zemalja nije ni postojala stabilna potpora), pa se nije provelo prilagođivanje poljoprivrede novim proizvodnim uvjetima. Poljoprivredna je proizvodnja u tim zemljama postajala sve skuplja, nije mogla zadovoljavati rastuću potražnju, pa se Periferija Europe od sedamdesetih godina pojavljuje kao sve veći uvoznik žita i mesa. To je, dakako imalo utjecaja i na trgovinsku i platnu bilancu zemalja europske Periferije. Pristupnica analizira moguće implikacije liberalizacije trgovine poljoprivrednim proizvodima nakon urugvajske runde GATT-a. Ona očekuje u prvoj fazi teškoće za sadašnje uvoznike, budući da će to donijeti još veći uvoz hrane, sa teškoćama prilagođivanja poljoprivrede novim uvjetima. No, dugoročno bi to trebalo stimulirati proizvodnju perifernih zemalja. Iznimni se znanstveni doprinos pristupnice u ovom radu očituje s njenom podjelom europske poljoprivrede na onu u Centru i na Periferiji, nalazeći potvrdu za svoje teze u dugoročnim tendencijama razvoja proizvodnje i platne bilance (koje je znalački analizirala u dugom vremenskom razdoblju).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija