Pregled bibliografske jedinice broj: 805077
VALORIZACIJA I RAZVITAK SPORTSKO-REKREATIVNOG ZRAKOPLOVSTVA I AEROTURIZMA
VALORIZACIJA I RAZVITAK SPORTSKO-REKREATIVNOG ZRAKOPLOVSTVA I AEROTURIZMA // 1. KONGRES SPORTSKOG TURIZMA / dr. sc. Sanda Čorak (ur.).
Zagreb: Institut za turizam, 2015. str. 48-49 (predavanje, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 805077 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
VALORIZACIJA I RAZVITAK SPORTSKO-REKREATIVNOG ZRAKOPLOVSTVA I AEROTURIZMA
(VALORIZATION AND DEVELOPMENT OF SPORTS AND RECREATIONAL AVIATION AND AIR TOURISM)
Autori
Kos, Goran ; Krasić, Davor ; Milojević, Dubravko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
1. KONGRES SPORTSKOG TURIZMA
/ Dr. sc. Sanda Čorak - Zagreb : Institut za turizam, 2015, 48-49
ISBN
978-953-6145-37-9
Skup
1. KONGRES SPORTSKOG TURIZMA
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 26.11.2015. - 27.11.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
rekreativno i sportsko zrakoplovstvo; ultralako zrakoplovstvo; zračne luke; aerodromi; letjelišta; helidromi; razvitak aeroturizma; Hrvatska
(recreational and sport aviation; ultralight aviation; airport; airfi elds; heliports; development of air tourism; Croatia)
Sažetak
Razvitak zrakoplovstva u Republici Hrvatskoj počeo je prije više od stoljeća, prvim letovima sa zagrebačkih livada te izgradnjom prateće infrastrukture, uglavnom hangara za izradu letjelica i njihovo servisiranje. U tom dugotrajnom razvitku hrvatskog zrakoplovstva, ono se usmjerilo na vojno i civilno zrakoplovstvo već početkom I. Svjetskog rata, u tadašnjoj Austrougarskoj. Predmet istraživanja je razvitak civilnog zrakoplovstva i to ne komercijalnog javnog prijevoza, već sportsko-rekreativnog zrakoplovstva. Posebna je pažnja posvećena aeroturizmu, odnosno turizmu koji se javlja uslijed aktivnosti vezanih uz ultralako letenje i zračne sportove. Aeroturizam može u znatnoj mjeri doprinijeti ukupnoj posjećenosti i potrošnji turista u turističkim destinacijama koje razvijaju taj oblik turizma. Aeroturizam se intenzivno razvijao kod naših susjeda i čini nezanemarivi dio ukupne turističke ponude i potražnje. Kod nas postoje perspektivne mogućnosti za razvitak aeroturizma, međutim koče ga različite postojeće regulativne mjere i nedostatak državnih ambicija za njegov napredak. Dugoročno, potrebno je ulagati u aerodrome i letjelišta te ih povezati u zajednički turistički proizvod s okolnim atrakcijama. Temelj bi svakako trebala biti nacionalna strategija razvitka sportskog i rekreativnog zrakoplovstva, uz državne i privatne investicije i sredstava iz europskih fondova. Sam cilj je povećati sezonalnost turističke ponude u segmentu aeroturizma, koji će se vidjeti kroz povećanje broja noćenja pilota, turista, sportaša (natjecatelj), a s tim u vezi i povećanje izletničke turističke potrošnje, uz osobnu potrošnji i sl.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Tehnologija prometa i transport
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut za turizam, Zagreb