Pregled bibliografske jedinice broj: 801719
Novo nalazište crnke (Umbra krameri)u Hrvatskoj
Novo nalazište crnke (Umbra krameri)u Hrvatskoj // Zbornik sažetaka/Book of Abstracts 51. hrvatski i 11. međunarodni simpozij agronoma / Pospišil, Milan ; Vnučec, Ivan (ur.).
Zagreb: Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2016. str. 131-132 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 801719 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Novo nalazište crnke (Umbra krameri)u Hrvatskoj
(New site for European mudminnow (Umbra krameri)in
Croatia)
Autori
Jelkić, Dinko ; Opačak, Anđelko ; Ozimec, Siniša ; Vukajlović, Nevena ; Kralj, Edgar
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik sažetaka/Book of Abstracts 51. hrvatski i 11. međunarodni simpozij agronoma
/ Pospišil, Milan ; Vnučec, Ivan - Zagreb : Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2016, 131-132
ISBN
978-953-7878-54-2
Skup
51. hrvatski i 11. međunarodni simpozij agronoma
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 15.02.2016. - 18.02.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
crnka ; stanište ; ugroženost
(European mudminnov ; habitat ; vulnerability)
Sažetak
Crnka (Umbra krameri, Walbaum 1792) je jedina predstavnica roda Umbra u hrvatskoj ihtiofani. Crnka naseljava vode dunavskog slijeva od Beča do ušća Dunava, te donje tokove Pruta i Dnjestra. Endem je dunavskog slijeva, a vjerojatno i glacijalni relikt. Jedna je od najotpornijih vrsta riba koja podnosi niske koncentracije kisika (<0, 5 ml/L), opstaje u ekstremnim ljetnim uvjetima u mulju i prezimljuje pod ledom. Ova vrsta ubraja se u najugroženije i najranjivije vrste riba dunavskog slijeva (Bernska konvencija), prije svega zbog intenzivnog i konstantnog uništavanja njezinih prirodnih staništa. S aspekta akvakulture, ova vrsta nije ekonomski značajna. Postoji vrlo malo podataka o njezinoj rasprostranjenosti u Republici Hrvatskoj. Delić i sur., (1997) ihtiofaunističkim istraživanjem potvrdili su prisutnost crnke u nekoliko manjih vodotokova virovitičke Podravine (u melioracijskim kanalima Gakovac, Šušulić, Županijskom kanalu i kanalu kod Starogradačkog Marofa). Na temelju tog istraživanja postavljena je hipoteza kako crnka možda živi i u donjim dijelovima Županijskog kanala, bliže gradu Slatini. Stoga je pokrenuto istraživanje na kanalima u poplavnom području rijeke Drave radi pronalaženja mogućih novih nalazišta, a u kontekstu zaštite i opstanka ove endemske i reliktne vrste. Istraživanje je provedeno u Virovitičko-podravskoj županiji u blizini naselja Vaška na ribolovnoj vodi Mlinski kanal. Mlinski kanal je po svojoj funkciji oborinski kanal koji se ulijeva u Županijski kanal. U kanalu je izražena sedimentacija sitnog kamenja, pijeska i organskog detritusa što pogoduje naseljavanju vodenih makrofita. Na lokaciji Mlinski kanal utvrđene su zajednica krute voščike, Ceratophyllum demersum i klasasti krocanj, Myriophyllum spicatum, čije su stabljike svojom duljinom prilagođene ujednačenom strujanju vode. U dubljim dijelovima kanala prisutne su manje sastojine lokvanja, Nuphar luteum, a od elemenata močvarne flore zabilježena je močvarna perunika, Iris pseudacorus. Inventarsko uzorkovanje ihtiofaune provedeno je 15. svibnja 2013., a obavljeno je korištenjem elektroribolovnog agregata, tip EL 65 II, proizvođača AGK kronawitter, izlazne snage 13 kW, DC, bez pulsatora. Uzorkovalo se 100 m kanala, a područje uzorkovanja bilo je zatvoreno mrežama za uzorkovanje (EIFAAC, 2005). Ukupno je ulovljeno 10 primjeraka crnke. Ulovljene jedinke su bile relativno male mase tijela (3, 80 ± 1, 89 g), totalne dužine tijela (7, 20 ± 1, 15 cm) i standardne dužine (6, 03 ± 1, 01 cm). Prilikom analize u laboratoriju, nije bilo moguće utvrditi spol kod ulovljenih primjeraka crnke. Prosječan Fultonov kondicijski indeks iznosio je 0, 96 ±0, 15, a bio je u rasponu od 0, 76 do 1, 23.
Izvorni jezik
Hrvatski, engleski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek