Pregled bibliografske jedinice broj: 801627
Dopune likovnoj baštini zapadnog Pelješca
Dopune likovnoj baštini zapadnog Pelješca // Zbornik Dubrovačkih muzeja, 3. (2015), 1; 141-164 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, ostalo)
CROSBI ID: 801627 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Dopune likovnoj baštini zapadnog Pelješca
(Supplements to the visual art heritage of western Pelješac)
Autori
Lupis, Vinicije B.
Izvornik
Zbornik Dubrovačkih muzeja (1849-8876) 3.
(2015), 1;
141-164
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, ostalo
Ključne riječi
Filippo Naldi; don Marin Beusan; Viganj; Kućište; Leonardo Antonio Olivieri
(Filippo Naldi; don Marin Beusan; Viganj; Kućište; Leonardo Antonio Olivier)
Sažetak
Autor u svojem radu obrađuje likovnu baštinu zapadnog Pelješca, u mjestima Viganj, Kućište i na području Podgorja, odnosno bivše crkvene župe Gospe od Karmena iznad Orebića. Oltarnu palu s oltara sv. Vlaha iz župne crkve sv. Mihovila u Vignju, poslije provedenih restauratorskih radova, autor pripisuje baroknom slikaru Filippu Naldiju, a obrađuje i brodsku palu sv. Vlaha s kraja 18. stoljeća, iz brodovlasničke obitelji Kovačević, koja se nalazi u istoj crkvi.U svom radu obrađuje sliku sv. Vlaha s kraja XVI. st. iz franjevačkog samostana u Podgoruju, te dvije slike iz crkve Gospe od Karmena, a pripisuje ih južnotalijanskom slikaru Leonardu Antoniju Olivieriju. Na kraju rada autor donosi nove spoznaje o oslikanim drvenim stropovima u franjevačkoj crkvi Velike Gospe , iz oko 1700. godine, i o ulomku renesansnog drvenog oslikanog stropa iz crkve Gospe od Karmena.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest umjetnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
194-1940657-0654 - Povijesni atlas gradova-povijesni identitet i suvremeni razvoj hrvatskih gradova (Altić, Mirela, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb
Profili:
Vinicije Lupis
(autor)