Pregled bibliografske jedinice broj: 801606
OSNIVANJE MUZEJA ZA POVIJEST ZDRAVSTVA U HRVATSKOJ 1944. GODINE I ULOGA NJEGOVOG PRVOG KUSTOSA STANKA SIELSKOG
OSNIVANJE MUZEJA ZA POVIJEST ZDRAVSTVA U HRVATSKOJ 1944. GODINE I ULOGA NJEGOVOG PRVOG KUSTOSA STANKA SIELSKOG // Liječnički vjesnik : glasilo Hrvatskoga liječničkog zbora, 137 (2015), 11/12; 377-387 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 801606 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
OSNIVANJE MUZEJA ZA POVIJEST ZDRAVSTVA U HRVATSKOJ 1944. GODINE I ULOGA NJEGOVOG PRVOG KUSTOSA STANKA SIELSKOG
(FOUNDATION OF THE MUSEUM FOR THE HISTORY OF HEALTH IN 1944 AND ROLE OF ITS FIRST CURATOR STANKO SIELSKI)
Autori
Fatović-Ferenčić, Stella ; Tahirović, Husref
Izvornik
Liječnički vjesnik : glasilo Hrvatskoga liječničkog zbora (0024-3477) 137
(2015), 11/12;
377-387
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Stanko Sielski; Vladimir Ćepulić; Muzej za povijest zdravstva u Hrvatskoj; liječnici kolekcionari muzejske baštine; povijest medicine; korespondencija Sielski-Ćepulić; Hrvatska; Bosna i Hercegovina
(Stanko Sielski; Valdimir Ćepulić; Museum for the history of Health in Croatia; physicains collectors of museal heritage; History of medicine; correspondence Sielski-Ćepulić; Croatia; Bosnia and Herzegovina)
Sažetak
Muzej za povijest zdravstva u Hrvatskoj, prvi takav muzej na jugoistoku Europe, osnovan je u Zagrebu, pri Hrvatskom liječničkom zboru, 1944. godine. Uz Vladimira Ćepulića, tadašnjeg predsjednika Zbora liječnika, od osobite važnosti za realizaciju ovog muzeja je bilo djelovanje epidemiologa Stanka Sielskog. Rođen je u Gračanici u obitelji poljskog podrijetla 1891., a medicinski fakultet sveučilišta u Beču završio je 1919. godine. Isprva je radio je u Kotorskom načelstvu Konjica, Prozora i Glamoča kao liječnik-epidemiolog na suzbijanju pjegavca i variole, potom u mnogim drugim bosanskim gradovima. Početkom Drugog svjetskog rata nalazi se u Banja Luci gdje vrši dužnost ravnatelja Zavoda za suzbijanje endemijskog sifilisa. Iz razdoblja 1942. - 1943. godine datira njegova korespondencija s Vladimirom Ćepulićem, sačuvana u Odsjeku za povijest medicinskih znanosti Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Zagrebu. Ona je u ovom radu poslužila kao temelj za rekonstrukciju pozadine ustrojstva Muzeja za povijest zdravstva u Hrvatskoj, načina prikupljanja građe za njegov postav, te rasvjetljavanje uloge Stanka Sielskog u njegovanju medicinske baštine i diseminaciji znanja iz područja povijesti medicine na prostore šire regije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Pedagogija, Povijest
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti
Profili:
Stella Fatović Ferenčić
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
- MEDLINE
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- EMBASE (Excerpta Medica)
- MEDLINE