Pregled bibliografske jedinice broj: 800759
Utjecaj oplemenjivanja na promjene u morfologiji klasa heksaploidne pšenice
Utjecaj oplemenjivanja na promjene u morfologiji klasa heksaploidne pšenice, 2015., diplomski rad, diplomski, Poljoprivredni fakultet, Osijek
CROSBI ID: 800759 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj oplemenjivanja na promjene u morfologiji
klasa heksaploidne pšenice
(Spike morphology changes in hexaploid wheat by
breeading)
Autori
Tomić, Marijan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Poljoprivredni fakultet
Mjesto
Osijek
Datum
05.11
Godina
2015
Stranica
53
Mentor
Petrović, Sonja
Ključne riječi
heksaploidna pšenica ; svojstva klasa ; morfologija klasa
(hexaploid wheat ; ear traits ; ear morphology)
Sažetak
Cilj ovog istraživanja bio je utvrditi razlike u morfologiji klasa s obzirom na korištenje različitih oplemenjivačkih ciljeva i metoda. Istraživanje je provedeno na 20 sorata koje su priznate u razdoblju od 1929. do 2006. godine. Sorte su odabrane na temelju godine priznavanja, zastupljenosti u proizvodnji i području uzgoja. Od dvadeset sorata, pet sorata su divlji srodnici, četiri sorte su iz Hrvatske, po dvije sorte iz Srbije i Austrije, te po jedna sorta iz Tibeta, Kine, Amerike, Japana, Indije, Poljske i Koreje. Divlji srodnici imali su visoke ocjene za neka bitna svojstva u oplemenjivanju te su prema tome upravo divlji srodnici utjecali na poboljšanje svojstava klasa u tijekom oplemenjivanja. Bez obzira na godinu priznavanja, sorte imaju različite ocjene za duljinu klasa, što može upućivati na to da duljina klasa često nije bila ključni faktor za visinu prinosa. Usporedbom ocjena compactum, sphaerococcum i spelta pšenice, vidljivo je da Q gen inhibira speltoidnost jer je T. compactum i T. sphaerococcum koji nose Q gen imaju različite ocjene u odnosu na T. spelta. Rezultati ukazuju da je gen C tj. T. compactum odgovoran za gusti klas, jer ima najveću ocjenu upravo za to svojstvo. Isto tako je uočeno da T. sphaerococcum koji posjeduje gen S koji je odgovoran za kraću duljinu klasa ima upravo u tom svojstvu najmanju ocjenu. Iz rezultata je uočeno da najduži klasovi imaju vretenast oblik klasa, što može upućivati na to da su QTL za duljinu i kompaktnost klasa povezani. Dobiveni rezultati ukazuju na mogućnost odabira roditeljskih parova udaljenih po porijeklu s različitim svojstvima klasa za razvoj nove oplemenjivačke populacije i daljnji razvoj genetske varijabilnosti germplazme heksaploidne pšenice.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija), Šumarstvo, Drvna tehnologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2013-11-2000 - Stvaranje pšenice za budućnost-potraga za novim genima iz postojećih izvora (PHENOWHEAT) (Petrović, Sonja, HRZZ - 2013-11) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek