Pregled bibliografske jedinice broj: 793700
Modifikacija letećeg pepela kao nosača polimernih fotokatalitičkih nanokompozita
Modifikacija letećeg pepela kao nosača polimernih fotokatalitičkih nanokompozita, 2015., diplomski rad, preddiplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 793700 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Modifikacija letećeg pepela kao nosača polimernih fotokatalitičkih nanokompozita
(Modification of Fly Ash as a Carrier of Polymer Nanocomposites Photocatalyst)
Autori
Tomić, Antonija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
10.09
Godina
2015
Stranica
54
Mentor
Hrnjak-Murgić, Zlata
Neposredni voditelj
Gilja, Vanja
Ključne riječi
leteći pepeo ; modifikacija ; specifična površina ; volumen pora ; raspodjela veličine čestica ; fotokataliza
(fly ash ; modification ; specific surface area ; pore volume ; particle size distribution ; photocatalysis)
Sažetak
Leteći pepeo (FA) modificiran je različitim postupcima: klorovodičnom kiselinom te duljim termičkim tretiranjem kao i sumpornom kiselinom uz prisutnost tetraetilortosilikata (TEOS) i polietilenglikola (PEG).T ako pripremljenim uzorcima modificiranog letećeg pepela dodane su nanočestice čistog titanijeva dioksida (TiO ) u iznosu od 10 mas% čime je pripremljena druga serija fotokatalizatora (FA-Ti). Različitim modifikacijama dolazi do promjene specifične površine i volumena pora čestica letećeg pepela, stoga su uzorci karakterizirani BET metodom. Zatim im je karakterizran izgled i struktura čestica letećeg pepela pretražnim elektronskim mikroskopijom (SEM). Za sve uzorke provedena je ocjena njihove fotokatalitičke aktivnosti pa je u tu svrhu pripremljena vodena otopina onečišćena bojilom RR45. Efikasnost fotokatalitičke razgradnje provedena je nakon postupaka adsorpcije bojila na fotokatalizatore tijekom stajanja u mraku 60 minuta. Fotokatalitička aktivnost određena je tako da je modelna otopina izložena UV zračenju i svakih 15 minuta, u vremenskom periodu od 60 minuta, uzimani su alikvoti uzoraka onečišćene vode i određivana im je apsorbancija na UV/VIS spektrofotometru. Iz rezultata vidljivo je da uzorci čistog modificiranog letećeg pepela nisu povećali fotokatalitičku aktivnost pepela, za razliku od kompozitnih uzoraka, modificiranog letećeg pepela i titanijeva dioksida, gdje je došlo do znatnog unaprijeđenja razgradnje bojila RR45.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2013-11-5092 - Razvoj fotokatalitičkih polimernih nanokompozita za obradu otpadnih voda (DePoNPhoto) (Hrnjak-Murgić, Zlata, HRZZ - 2013-11) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb