Pregled bibliografske jedinice broj: 786389
Ženska sportska trijada
Ženska sportska trijada, 2015., diplomski rad, diplomski, Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb, Hrvatska
CROSBI ID: 786389 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ženska sportska trijada
(The female athlete triad)
Autori
Serdar, Mateja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Farmaceutsko-biokemijski fakultet
Mjesto
Zagreb, Hrvatska
Datum
15.06
Godina
2015
Stranica
68
Mentor
Vujić, Lovorka
Ključne riječi
Ženska sportska trijada; menstrualni poremećaji; poremećaji prehrane; mineralna gustoća kostiju; energijska dostupnost; prevencija; liječenje
(The female athlete triad; menstrual disorders; eating disorders; bone mineral density; energy availability; prevention; treatment)
Sažetak
„Ženska sportska trijada“ (trijada) opisana je i definirana 1992. od Američkog koledža za sportsku medicinu. Objedinjuje nisku dostupnost energije sa ili bez poremećaja prehrane, menstrualnu disfunkciju i narušeno zdravlje kostiju. Navedeni poremećaji, koji su u porastu, češće se javljaju kod žena u sportovima koji zahtijevaju mršavu tjelesnu figuru. Stoga je cilj ovog rada bio analizirati komponente ženske sportske trijade, njihovu međusobnu povezanost, kao i njihove kratkoročne i dugoročne posljedice na zdravlje sportašica te predložiti preventivne mjere u svrhu smanjenja njihove incidencije i prevalencije. Na niskom energijskom unosu zasniva se razvoj ostalih stanja trijade, što čini nisku energijsku dostupnost glavnom metom prevencije, a njen porast prvim korakom liječenja trijade. Nizak energijski unos s vremenom gasi funkciju osi hipotalamus- hipofiza-jajnici što vodi do neželjenih zdravstvenih posljedica na menstrualni ciklus. Također hipoestrogenizam može rezultirati smanjenom mineralnom gustoćom kostiju i osteoporozom. Spomenuti učinci se, između ostalog, javljaju i zbog prilagodbe organizma na nedostatak energije smanjenjem bazalnog metabolizma. Obzirom na navedeno, naglašava se važnost implementacije prevencije i rane identifikacije trijade pri čemu otkriće bilo koje njezine komponente zahtijeva pažljivu procjenu rizika od ostalih stanja. Prehrana kojoj manjka masnoće i hrane bogate složenim ugljikohidratima uz povećani unos prehrambenih vlakana povezana je sa smanjenom energijskom dostupnošću i amenorejom te kao takva može predstavljati metu za intervenciju u cilju prevencije i liječenja ovih stanja koja imaju dalekosežne posljedice na zdravlje žena.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Prehrambena tehnologija
Napomena
Diplomski rad