Pregled bibliografske jedinice broj: 785713
Koža i kožne tvorbe kao pasminsko svojstvo u kokoši Hrvatica
Koža i kožne tvorbe kao pasminsko svojstvo u kokoši Hrvatica, 2015., diplomski rad, diplomski, Veterinarski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 785713 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Koža i kožne tvorbe kao pasminsko svojstvo u kokoši Hrvatica
(Skin and skin formations as breed features in Hrvatica hens)
Autori
Petošević, Jelena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Veterinarski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
22.09
Godina
2015
Stranica
33
Mentor
Trbojević Vukičević, Tajana ; Alić, Ivan
Ključne riječi
kokoš Hrvatica; koža; kožne tvorbe
(Hrvatica hen; skin; skin formations)
Sažetak
Autohtona pasmina kokoši Hrvatica nastala je početkom 20. stoljeća križanjem domaće kokoši s pijetlom Leghorn, a konačni izgled i odlike dobila križanjem s pasminom Wellsummer. Kokoši Hrvatice su nježnog i elegantnog izgleda, male glave, trokutastog tipa tijela i jedinstvenog genoma kojim se ova pasmina izdvaja od ostalih pasmina kokoši. Na području Republike Hrvatske razlikuje se crveni, crni, jarebičasto-zlatni i crno-zlatni soj ove kokoši. Za sve su sojeve karakteristični bijeli podušnjaci. Besperni distalni dijelovi nogu u crvenog i jarebičasto-zlatnog soja su bijeli, a u crnog i crno-zlatnog soja su sivkaste boje. Ostruga je izrazito dobro razvijena u pijetlova, no u starijih jedinki u manjem broju se može javiti i u kokica. Spolni dimorfizam po boji perja naglašen je posebno u jarebičasto-zlatnog i crno-zlatnog soja .
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Veterinarska medicina
POVEZANOST RADA
Projekti:
053-0000000-3405 - Komparativna analiza arheozoološkog i recentnog materijala divljači Hrvatske (Trbojević Vukičević, Tajana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Veterinarski fakultet, Zagreb