Pregled bibliografske jedinice broj: 781062
Istraživanje mehanizama rezistencije Gram- negativnih bakterija priobalnog područja Kaštelanskog zaljeva na antibiotike
Istraživanje mehanizama rezistencije Gram- negativnih bakterija priobalnog područja Kaštelanskog zaljeva na antibiotike // Zbornik sažetaka: prva pico konferencija iz STEM područja Sveučilišta u Splitu / Breški, Deana ; Andrić, Ivo ; Torić, Neno ; Trogrlić, Boris (ur.).
Split: Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije Sveučilišta u Splitu, 2015. str. 15-15 (pozvano predavanje, domaća recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 781062 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Istraživanje mehanizama rezistencije Gram- negativnih bakterija priobalnog područja Kaštelanskog zaljeva na antibiotike
(Study of antibiotic resistance mechanisms in Gram- negative bacteria from coastal area of Kaštela bay)
Autori
Maravić, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Zbornik sažetaka: prva pico konferencija iz STEM područja Sveučilišta u Splitu
/ Breški, Deana ; Andrić, Ivo ; Torić, Neno ; Trogrlić, Boris - Split : Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije Sveučilišta u Splitu, 2015, 15-15
ISBN
978-953-6116-65-2
Skup
Prva pico konferencija iz STEM područja Sveučilišta u Splitu
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 08.07.2015
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Rezistencija na antibiotike; oportunističke patogene bakterije; beta-laktamaze; Kaštelanski zaljev
(Antibiotic resistance; opportunistic pathogens; beta-lactamase; Kaštela Bay)
Sažetak
Rezistencija oportunističkih patogenih bakterija na antibiotike postala je "globalni zdravstveni problem još neviđenih razmjera" te je Svjetska zdravstvena organizacija i Europski centar za kontrolu bolesti smatraju jednim od vodećih problema medicine 21. stoljeća. Globalna strategija kontrole i smanjenja rizika daljnjeg razvoja bakterijske rezistencije na antibiotike je među prioritetima Svjetske zdravstvene organizacije i jedan od zahtjeva Vijeća Europske Unije svim državama članicama. Budući da su humani patogeni bili osjetljivi na antibiotike prije njihove uporabe, porijeklo rezistencije i kodirajućih gena ukazuje na moguće izvore tih gena u bakterijskim populacijama u okolišu. Tijekom posljednjeg desetljeća dokazana je značajna povezanost onečišćenja okoliša sa problemom razvoja i širenja bakterijske rezistencije na antibiotike, pogotovo u onečišćenim vodenim/morskim ekosustavima gdje dolazi do uspješne razmjene gena rezistencije između autohtonih bakterijskih populacija s bakterijama humanog i animalnog porijekla. U tom pogledu, znanstvena istraživanja pojave i učestalosti rezistencije u okolišu, putova njenog prijenosa i molekularnih mehanizama na kojima se ona temelji, su od izuzetne važnosti za donošenje mjera u cilju smanjenja razvoja rezistencije u okolišu u cjelini, te mogućoj kontroli infekcija sugerirajući koje bakterijske vrste imaju značajnu ulogu vektora gena rezistencije. U Hrvatskoj se rezistencija u kliničkom okruženju sustavno prati od 1996. godine, dok se po prvi put u Hrvatskoj upravo na Odjelu za biologiju Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Splitu provode istraživanja ove tematike na izolatima iz okoliša. Aktivna suradnja ostvarena je s kolegama s Odjela za kemiju Prirodoslovno- matematičkog fakulteta Sveučilišta u Splitu, Kemijsko-tehnološkog fakulteta Sveučilišta u Splitu te Mediteranskog instituta za istraživanje života (MedILS) u Splitu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija