Pregled bibliografske jedinice broj: 779304
Speleološka, speleoronilačka i biospeleološka istraživanja špilje Miljacka 2
Speleološka, speleoronilačka i biospeleološka istraživanja špilje Miljacka 2 // Znanstveno-stručni skup "Vizija i izazovi upravljanja zaštićenim područjima prirode u Republici Hrvatskoj". Program i knjiga sažetaka / Marguš, Drago (ur.).
Šibenik: Nacionalni park Krka, 2015. str. 35-35 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 779304 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Speleološka, speleoronilačka i biospeleološka istraživanja špilje Miljacka 2
(Speleological, Cave Diving and Biospeleological research of cave Miljacka 2)
Autori
Kovač Konrad, Petra ; Buzjak, Nenad ; Jelić, Dušan ; Jalžić, Vedran ; Jalžić, Branko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Znanstveno-stručni skup "Vizija i izazovi upravljanja zaštićenim područjima prirode u Republici Hrvatskoj". Program i knjiga sažetaka
/ Marguš, Drago - Šibenik : Nacionalni park Krka, 2015, 35-35
ISBN
978-953-7406-38-7
Skup
Znanstveno-stručni skup "Vizija i izazovi upravljanja zaštićenim područjima prirode u Republici Hrvatskoj"
Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 28.09.2015. - 03.10.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
špilja Miljacka 2; biospeleološka istraživanja; čovječja ribica; NP Krka
(cave Miljacka 2; biospeleological research; Proteus anguinus; Krka National Park)
Sažetak
Špilja Miljacka II nalazi se na desnoj obali rijeke Krke u samom kanjonu 200 metara nizvodno od HE Miljacka. U organizaciji Hrvatskog biospeleološkog društva i Speleološkog odsjeka Hrvatskog planinarskog društva „Željezničar“ 2010. godine započela su nova sustavna istraživanja špilje Miljacka II. U istraživanjima su sudjelovali članovi Speleološkog kluba „Samobor“ i Speleološkog društva Karlovac, a provedena su u srpnju i rujnu 2010. godine u trajanju od 18 dana. Rezultati iz 2010. godine i preranjanje 300-metarskog sifona bili su glavna motivi za nastavak istraživanja 2013. godine. Speleoronilačka istraživanja i topografsko snimanje 5. sifona proveli su Branko i Vedran Jalžić. Na temelju topografskog nacrta i prikupljenih speleomorfoloških podataka špilja Miljacka II se po morfološkom tipu svrstava u etažni speleološki objekt i razgranat speleološki objekt, a prema genetskom tipu klasificirana je u tektonsko-erozijske (poligenetske) speleološke objekte. Špilja je posebno značajna zbog svojih geomorfoloških, speleomorfoloških i hidroloških karakteristika po kojima pripada u objekte u kojima je izraženo i jasno vidljivo oblikovanje prostora tektonskim, erozivnim i korozijskim procesima te iz tih razloga čini vrijedan dio hrvatske geobaštine. Nigdje u Hrvatskoj do sada nije otkriven speleološki objekt ovakvih dimenzija i karakteristika formiran u Promina naslagama. Iako su istraživanja za sada stala 2034 m daleko od ulaza perspektive za nova speleološka otkrića su velika. Od 2011. godine Hrvatsko herpetološko društvo HYLA provodi monitoring populacije čovječe ribice u špilji Miljacka II i Miljacka I. Monitoring se provodi u sklopu projekta „Proteus“ čiji je cilj straživanje, zaštita i promocija čovječje ribice kao jedne od najzačajnijih vrsta dinarskog krša.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija, Geografija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb